Idź do treści strony
14.09.2011 11:26

Dalecy bliscy

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy „Dalecy Bliscy”, która odbędzie się 15 września o godzinie 18:00 w Galerii Amfilada MOK przy ul.  Dąbroszczaków 3.

 

Podczas wystawy będzie można podziwiać prace studentów i wykładowców Instytutu Edukacji Artsytycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. 

Warsztaty, których zwieńczeniem jest wystawa Dalecy Bliscy, odbyły się we wrześniu 2010 roku i dotyczyły zagadnienia pamięci, szukania inspiracji w przeszłości, dialogu z dziedzictwem kultury i tradycji. Pojęcie Dalecy Bliscy wzięte od Jerzego Grotowskiego towarzyszyło nam w poszukiwaniu w przeszłości,  wątków bliskich naszej twórczości, przypominaniu osób podejmujących już kiedyś podobne tematy, przywoływaniu emocji, które były im bliski w trakcie powstawania dzieła.

Istotnym wątkiem rozważań były Dias del Muerto, meksykańskie zaduszki. Jest to barwne, bogate wizualnie święto, w którym w ludycznej zabawie, pełnej kwiatów, rzeźb, przedstawień śmierci nastepuje spotkanie z tymi którzy już odeszli. Z naszego punktu widzenia takie doświadczanie straty i oswajania się z przemijaniem wydawało się szokujące, ale w swojej odrębności dawało przykład, że emocje, tęsknoty, ekstremalne uczucia można przeżywać w odmienny sposób. Była to dobra lekcja dla naszego sposobu postrzegania również własnej twórczości.

Podczas warsztatu spotkaliśmy się z Ryszardem Michalskim ze stowarzyszenia Tratwa, który pokazał nam swoje doświadczenia pracy nad pamięcią wśród mieszkańców Warmii. Prowadząc zajęcia o charakterze parateatralnym, plastycznym, edukacyjnym zbliża pokolenia, ułatwia dialog, stara się zachować pozostałe strzępy pamięci o bolesnych doświadczeniach ludzi, którzy przychodzili i odchodzili z tych ziem w XX wieku.

Dalecy Bliscy to druga odsłona naszego 3 cześciowego cyklu p.t. Okruchy Atlantydy realizowanym w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przez nauczycieli akademickich oraz studentów. Co roku spotykamy sie na plebanii koscioła w Klebarku koło Olsztyna na warsztatach artystycznych. Każde ze spotkań dotyczy innego zagadnienia.

Za pierwszym razem rozważaliśmy problematykę cierpienia na podstawie przedstawień piety w ludowej przydrożnej kapliczkowej rzeźbie warmińskiej. Był to też powód przyjrzenia się miejscowemu pejzażowi oraz okazja poznania tradycji artystycznej Olsztyna i okolic z którą część naszych wykładowców jest od wielu lat związana. Prof. Joanna Stasiak oraz prof. Wiesław Bieńkuński przez wiele lat pracowali na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim, Przemysław Radwański tworzył olsztyńską Pracownie. Stałym współuczestnikiem naszych spotkań jest Wacław Sobaszek z Teatru Węgajty.

Kolejna, trzecia i ostatnia odsłona projektu Okruchy Atlantydy będzie dotyczyć domu, jako przestrzeni prywatnej, symbolicznej i świętej. Spodziewamy się spotkać i na nowo zakreślać obszary doświadczenia, które towarzyszyły naszej pracy artystycznej i pedagogicznej.

w wystawie wzięli udział:
Joanna Bakan
Anna Bochenek
Wiesław Bieńkuński
Magdalena Janota Bzowska
Katarzyna Cyniak
Monika Gałkowska
Michał Jan Kamiński
Maria Kiesner
Anna Kosińska
Lucyna Kraśkiewicz
Agata Kurasz
Olga Łukasik
Natalia Łukasiak
Monika Masłoń
Stefan Paruch
Aneta Pędraszewska
Anna Polońska
Przemysław Radwański
Daniel Rumiancew
Anna Siekierska
Aleksandra Simińska
Joanna Stasiak
Aleksandra Śmietana
Małogrzata Tarasiuk
Martyna Zaradkiewicz
Maciej Zychowicz

więcej na www.mok.olsztyn.pl

Powróć do archiwum
Pogoda