Idź do treści strony
11.09.2024 12:22

Dobra skuteczność in vitro

Olsztyńscy radni zdecydowali, że nie będzie kontynuowany program leczenia niepłodności metodą in vitro, który był zaplanowany na lata 2023-24. To efekt m.in. uruchomienia rządowego przedsięwzięcia.

Program dla stolicy Warmii i Mazur został zatwierdzony do realizacji pod koniec marca 2023 roku. Wówczas rajcowie poparli uruchomienie procedury i określili jej budżet na 200 tys. zł rocznie.

Zgodnie z założeniami do programu miało zostać zakwalifikowanych 66 par - po 33 w każdym z lat. Planowane było uzyskanie ciąży u co najmniej 17 par.

Z informacji przekazanych przez kliniki, będące operatorami zadania, od momentu jego uruchomienia zgłosiło się 30 par. Wykonano 23 procedury zapłonienia pozaustrojowego, które doprowadziły do siedmiu ciąż. To daje dobry rezultat nieco ponad 30 proc.

- Mniejsze zainteresowanie w 2024 roku par chętnych do udziału w naszym programie może wynikać z jednoczesnego trwania podobnego zadania dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, które jest realizowane już od 2022 roku - wyjaśnia zastępczyni prezydenta Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. - Jednocześnie 1 czerwca tego roku został uruchomiony rządowy program na lata 2024-2028, którego założenia są korzystniejsze dla par mierzących się z niepłodnością niż założenia programu samorządowego przyjętego dla mieszkańców Olsztyna.

Od kwietnia 2024 roku do Urzędu Miasta Olsztyna nie wpływały już wnioski o dofinansowanie do procedury in vitro. Stąd decyzja o zakończeniu przedsięwzięcia. Szacowana wysokość dofinansowania udzielonego z budżetu miasta na realizację programu to łącznie ok. 180 tys. zł.

Powróć do archiwum
Pogoda