Idź do treści strony
28.03.2024 08:38

Dofinansowanie na konserwację rzeźb autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej

Gmina Olsztyn otrzymała dofinansowanie na konserwację trzech rzeźb autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej. To znane mieszkańcom: „Ryba z dzieckiem”, „Wiosna” i „Amor na czatach”, które można podziwiać w parku Podzamcze.

Wsparcie pochodzi z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024. Są to środki, które pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gmina Olsztyn otrzymała dofinansowanie na zadanie pn. „Konserwacja rzeźb parkowych autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej usytuowanych na terenie Parku Podzamcze w Olsztynie”. Prace obejmować będą trzy rzeźby artystki – „Ryba z dzieckiem”, „Wiosna” i „Amor na czatach”.

Balbina Świtycz-Widacka urodziła się 31.03.1901 r. w Mohylewie (Polesie), zmarła 28.07.1972 r. w Olsztynie. W 1924 r. ukończyła gimnazjum w Brześciu nad Bugiem i podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które ukończyła w 1929 r. Po wojnie (w 1954 r.) zamieszkała w Olsztynie w miasteczku akademickim Kortowo, gdzie miała też swoją pracownię. W Olsztynie spędziła resztę życia, tworząc rzeźby i cykle portretów rzeźbiarskich. Oprócz rzeźb, w przestrzeni publicznej ponad 40 popiersi jej autorstwa znajduje się na trenie obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie, w Galerii rzeźby Balbiny Świtycz-Widackiej.

Odnowienie rzeźb jest więc również okazją do popularyzacji jej dorobku artystycznego.

Całkowity koszt realizacji zadania to 70 400 zł, a wysokość dofinansowania wyniosła 63 300 zł.

Powróć do archiwum
Pogoda