Idź do treści strony
09.09.2022 13:44

Dokąd trafiają publikacje z Książkochatek?

Oryginalne domki, w których mieszka literatura, pojawiły się w Olsztynie w poprzednim roku. Opiekujący się nimi pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zostali jednak zaalarmowani, że książki tam gromadzone nie są użytkowane zgodnie z ideą bookcrossingu.

Specjalne półki mają na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa. Zgodnie z założeniami popularnej w wielu miejscach na świecie "wędrującej książki", literaturę bierzemy z takiego regału za darmo, a w zamian wstawiamy inną pozycję.

Zainteresowanie Książkochatkami ustawionymi na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel oraz nad jez. Długim oraz ich zawartością powinno cieszyć. Jednak - jak informują pracownicy olsztyńskiej biblioteki - z informacji im przekazanych wynika, że te książki są sprzedawane na olsztyńskim rynku.

- Jesteśmy pewni, że pochodzą z naszych zbiorów, bo każdy egzemplarz wychodzący z Biblioteki jest oznakowany specjalnie zaprojektowaną pieczątką - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski. - Dlatego apelujemy do czytelników, żeby jeśli spotkają na osiedlowych bazarkach książki z naszymi pieczątkami, reagowali i przede wszystkim nie kupowali ich.

Bibliotekarze z MBP sprawują pieczę nad Książkochatkami. Regularnie uzupełniają półki o pozycje, które z różnych przyczyn zostały wyłączone z zbiorów bibliotecznych. Wkrótce także odmalują i zabezpieczą półki na nadchodzący sezon jesienno-zimowy.

Powróć do archiwum
Pogoda