Idź do treści strony
22.09.2021 12:45

Dzień bez samochodu

Ma zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach i zachęcać do ekologicznych zachowań. Do Europejskiego Dnia bez Samochodu Polska dołączyła 18 lat temu. Do podróżowania ekologicznymi środkami transportu zachęca także Olsztyn.

Promowanie bezemisyjnych i niskoemisyjnych środków transportu jest konieczne, bo na całym świecie przybywa samochodów osobowych.

- W Olsztynie jest podobnie - mówi Jakub Siudziński, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji w olsztyńskim magistracie - aktualnie mamy zarejestrowanych około 103 tysiące samochodów osobowych, to o ponad 3,5 tysiąca więcej niż przed rokiem. Wprawdzie rośnie też liczba aut elektrycznych, ale wciąż jest ich relatywnie niewiele. Aktualnie to 115 samochodów. 

Choć samochodów przybywa to jednak mieszkańcy chętnie też korzystają z bogatej oferty komunikacji miejskiej w Olsztynie. Choć Covid 19 spowodował ogromny spadek liczby pasażerów i wciąż nie ma ich tylu, ilu podróżowało przed wybuchem wybuchem pandemii, to jednak ostatnie dane napawają optymizmem.  Sprzedaż biletów w miesiącach maj - lipiec 2021 jest o 74% wyższa, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

- Ten wynik niezmiernie nas cieszy - mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Zieleni Dróg i Transportu - pokazuje, że pasażerowie doceniają wysoki poziom świadczonych przez nas usług. Przypomnę, że w przeciwieństwie do wielu innych miast w Polsce, mimo pandemii, nie obniżyliśmy standardów i nie zmniejszyliśmy częstotliowści kursowania naszych autobusów i tramwajów.

Dzień bez Samochodu to okazja by przesiąść się do komunikacji miejskiej lub przemieszczać się w sposób całkowicie bezemisyjny. Do tej drugiej formy poruszania się  przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (którego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu) zachęcała olsztyńską młodzież akcja "Zmień przyzwyczajenia - mobilna szkoła w Olsztynie".

- Przez dwa tygodnie staraliśmy się zachęcać uczniów do korzystania z ekologicznych środków transportu - mówi Agata Lichy, koordynatorka akcji - w zabawie wzięło udział 14 szkół. O tym które z nich wygrały stojaki rowerowe dla swoich uczniów dowiemy się pod koniec września, gdy zliczymy wszystkie karty aktywności młodzieży.

Historia Dnia bez Samochodu sięga 1973 roku, kiedy to nastąpił kryzys naftowy. Wtedy też odbyły się pierwsze prace nad projektem zorganizowania Dnia bez Samochodu. Dopiero jednak w 1994 inicjatywy te zostały wcielone w życie. W 2000 roku uzgodniono, że kampania na całym świecie obchodzona będzie właśnie 22 września.

Powróć do archiwum
Pogoda