Idź do treści strony
25.08.2022 15:03

Energia setki procent w górę

Znamy ofertę sprzedaży energii elektrycznej dla grupy zakupowej Urzędu Miasta Olsztyna. Zaproponowane stawki są kilkukrotnie wyższe, niż w przypadku poprzedniego przetargu.

Sytuacja na rynku energii oraz surowców niezbędnych do jej wytwarzania zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Specjaliści od wielu tygodni przewidywali, że wydarzenia związane przede wszystkim z Rosyjską agresją na Ukrainę znacząco odbiją się na rachunkach.

Jeszcze na początku czerwca na giełdzie energii koszt 1 MWh określano na poziomie ok. 1,3 tys. zł. Stawki oczekiwane trzy miesiące później znacznie przekraczają ówczesne.

Do przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta Olsztyna w przypadku oświetlenia ulicznego stanęły dwie firmy. PGE Obrót SA za wolumen zamawiany przez grupę zakupową zorganizowaną przez samorząd Olsztyna oczekuje (ceny brutto) niemal 29,5 mln złotych (2047,5 zł za 1 MWh), natomiast Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. - niemal 31,2 mln zł (2165 za 1 MWh). Kwota, jaka była przeznaczona na tę część zamówienia to 26,48 mln zł.

W przypadku zasilania obiektów do przetargu zgłosiła się tylko spółka Tauron Sprzedaż, która oczekuje ponad 365,5 mln zł za zamawiany wolumen (2938,53 zł za 1 MWh). Kwota, jaka została zarezerwowana na to zamówienie to 228,57 mln zł.

Teraz komisja przetargowa sprawdzi poprawność złożonych ofert. Następnie zostanie podjęta decyzja o losach przetargu.

W bieżącym roku płacimy w przypadku oświetlenia ulicznego 409,3 zł netto za MWh, natomiast w przypadku budynków i instalacji to 433,7 zł netto za MWh. W minionym roku było to natomiast odpowiednio 265,5 zł oraz 287 zł.

Grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna liczy niemal 370 podmiotów z całego województwa.

Powróć do archiwum
Pogoda