Idź do treści strony
31.03.2014 14:44

„E.T.A. Hoffmann w Prusach Wschodnich i Polsce”

hoffman_slide.jpg

O drodze zawodowej i artystycznej niemieckiego prawnika i poety, w czwartek, 3 kwietnia, w Kamienicy Naujacka MOK opowiedzą: Franz Rudolf Herber (wykładowca prawa na Uniwersytecie w Erlangen-Nürnberg) i Grażyna Ewa Herber (konserwator zabytków i przewodniczka miejska w Bamberg). Prelekcja pt. „E.T.A. Hoffmann w Prusach Wschodnich i Polsce” rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny, zapraszamy.


O drodze zawodowej i artystycznej niemieckiego prawnika i poety opowiedzą:
Franz Rudolf Herber – wykładowca prawa na Uniwersytecie w Erlangen-Nürnberg
Grażyna Ewa Herber – konserwator zabytków i przewodniczka miejska w Bamberg


Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann był wszechstronnie uzdolniony, w swoim krótkim życiu (1776-1822) pracował w wielu zawodach. Wszystkie wykonywał z powodzeniem i wielką brawurą. W genialnie wykonywanym zawodzie sędziego był nowoczesnym, demokratycznym urzędnikiem państwowym. Wybrane przez niego imię Amadeusz pokazuje jego muzyczne zamiłowania i uzdolnienie. Opowiadania, nowele i powieści jego autorstwa świadczą same za siebie i potwierdzają literackią jakość jego dzieła.


Hoffmann był również prawdziwym Eurpejczykiem – wraz ze swoją polską żoną, którą pieszczotliwie nazywal Mischa, żył w wielu regionach Europy. Urodził się w Królewcu, dalsze przystanki w jego życiu to: Berlin, Głogów, Poznań, Płock, Warszawa, Bamberg, Lipsk, Drezno i ponownie Berlin, gdzie zmarł.

 

www.mok.olsztyn.pl

Powróć do archiwum
Pogoda