Farma do produkcji energii ekologicznej
Olsztyńskie Wodociągi uruchomiły na swoim terenie farmę fotowoltaiczną. Rocznie ma produkować ok. 100 MWh energii elektrycznej.
W środę (14 czerwca) na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Oficerskiej oficjalnie uruchomiono farmę fotowoltaiczną. Ten sposób wytwarzania prądu ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, głównie emisji dwutlenku węgla.
- Chcemy, żeby Olsztyn miał czyste powietrze, bo to przekłada się na zdrowie mieszkańców i wizerunek miasta - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Farma fotowoltaiczna znakomicie wpisuje się w naszą proekologiczną działalność.
Farma została wybudowana na potrzeby funkcjonowania bazy sprzętu PWiK. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym przedsiębiorstwa i co za tym idzie całego regionu. Instalacja robi wrażenie, moduły zajmują niespełna 0,3 ha. Zainstalowane panele mają pokrywać 30 proc. zapotrzebowania bazy w energię elektryczną. Poprzez stronę internetową, w każdej chwili można będzie sprawdzić ilość produkowanej energii elektrycznej oraz bieżącą moc.
Koszt inwestycji to blisko milion złotych, z czego 71 proc. pokrył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Nie jest to pierwsza inwestycja zmierzająca do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Od 2011 r. z podgrzanej energią słoneczną wody korzystają pracownicy biurowca przy ul. Oficerskiej, Stacji Uzdatniania Wody "Karolin" oraz przepompowni ścieków przy ul. Artyleryjskiej.
Powróć do archiwum