Geometria pustyni
Do końca listopada w Galerii Rynek MOK oglądać można twórczość Stanisława Andrzejewskiego. Wernisażowi wystawy pt. „Geometria pustyni" towarzyszyły recytacje wierszy z książki artysty pod tym samym tytułem.
Fundamentalnym założeniem programu twórczego Stanisława Andrzejewskiego jest asceza środków formalnych, stąd w prezentowanym cyklu obrazów ograniczenie gamy barw do bieli i czerni, a także użycie figur geometrycznych, najprostszych form stworzonych przez człowieka, niepodobnych do żadnych realnych tworów natury. Okrąg, kwadrat, trójkąt to formy abstrakcyjne, którymi Artysta w swoich obrazach oznacza symbolicznie drogę człowieka od punktu narodzin do punktu śmierci. Na wernisażu odbędzie się promocja nowej książki Stanisława Andrzejewskiego Geometria pustyni. Książka ta w formie zarówno poetyckiej jak i plastycznej jest kwintesencją realizowanego od lat programu artystycznego pod tym samym tytułem, ale także powstała z inspiracji podróżami po Ziemi Świętej i Jordanii – Ziemi Proroków. Wierszom Autor nadał klarowną i minimalistyczną formę literacką. Proces ten – jak mówi – był podobny do rzeźbienia w kamieniu: to odkuwanie i odrzucanie zbędnej materii. Geometria pustyni oznacza pustynię realną i symboliczną, egzystencjalną.
Stanisław Andrzejewski w latach 1970-1975 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od roku 1975 jest pedagogiem macierzystej Uczelni. Przez 35 lat pracował na Wydziale Malarstwa, gdzie prowadził mistrzowską Pracownię Sztuki Włókna. Obecnie prowadzi unikatową Pracownię „Słowo – Obraz – Znak – Znaczenie” na otwartym w 2009 roku Wydziale Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jednocześnie od roku 2001 prowadzi Magisterską Pracownię Artystyczną w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, prowadzi tam również Seminarium Magisterskie. W roku 1993 stworzył Pracownię Tkaniny Artystycznej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, w której realizuje autorski program dla studentów specjalizacji konserwacji tkaniny. W latach 1990-1993 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. W roku 1993 został wybrany prorektorem Akademii Sztuk Pięknych, pełnił tę funkcję przez dwie kadencje do roku 1999. W kadencji 2002-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. W roku 1998 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest laureatem licznych nagród, m. in. Nagrody Indywidualnej Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (1996) a także Złotego Medalu Zasługi (2004). Twórczość Stanisława Andrzejewskiego rozgrywa się na szerokim polu różnych dziedzin sztuki i obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i przede wszystkim przestrzenne formy tkackie. Nie zatrzymując się na dłużej przy jednej z nich wędruje po zróżnicowanych przestrzeniach sztuki poszukując i w odkrywaniu znajdując satysfakcję tworzenia. Tym się również tłumaczy Jego głęboka potrzeba wędrowania po świecie. Podróże po pustyniach świata stały się największą inspiracją Jego twórczości. Mówi o sobie, że jest nomadą. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju, w obu Amerykach, Europie, Afryce, Azji i w Australii. Jest autorem 2 książek artystycznych „40 dni na pustyni" oraz „Rysowanie Światłem”.
Powróć do archiwum