Idź do treści strony
23.03.2021 14:50

Gospodarka odpadami: jak wypełnić deklarację?

Już w następny czwartek (1 kwietnia) zacznie obowiązywać nowy system opłat za odbiór śmieci. Mieszkańcom, którzy sami będą wypełniać deklaracje, podpowiadamy w jaki sposób to zrobić.

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi zostały przyjęte już w maju poprzedniego roku. Wówczas olsztyńscy radni zdecydowali, że opłaty będą naliczane nie w odniesieniu do zadeklarowanej liczby mieszkańców w lokalu, a do ilości zużytej wody. Natomiast w lutym ustalone zostały nowe stawki.

- Z ustawy wynika, że system gospodarki odpadami komunalnymi musi się bilansować - wyjaśnia wprowadzone zmiany dyrektor Wydziału Środowiska, Zdzisław Zdanowski. - Szacujemy, że około 20 tys. mieszkańców nie płaci za odpady. Dlatego należało to uszczelnić. Metoda określenia opłaty za odpady w odniesieniu do zużycia wody pozwoli ograniczyć negatywne zjawisko, gdyż każda osoba zamieszkująca nieruchomość generuje zużycie wody niezależnie od tego, czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona jako wytwórca odpadów, czy też ten obowiązek nie został dopełniony.

Nowa deklaracja powinna zostać złożona do 10 maja. W imieniu mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będą to robić zarządcy i administratorzy. Jednak mieszkańcy domków jednorodzinnych są zobowiązani wypełnić dokument we własnym zakresie.

Od poprzedniego tygodnia do tych ostatnich za pośrednictwem poczty trafiają informacje o sposobie wypełnienia deklaracji. Łącznie do skrzynek na listy trafi niemal osiem tys. takich ulotek, w których krok po kroku wyjaśniamy, jak dopełnić formalności.

- Zanim zabierzemy się za wypełnianie deklaracji, poczekajmy na fakturę za wodę wystawioną przez PWiK - apeluje kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, Ewa Łukasik-Błażejewicz. - Na tym dokumencie zostanie podane średnie zużycie wody z minionych 12 miesięcy. Tę informację należy dołączyć do deklaracji. Dlatego nie szukajmy starych faktur, nie wyliczajmy sami, poczekajmy na dokument z wodociągów.

Od 1 kwietnia w Olsztynie stawka za odpady będzie wynosić 8,40 zł za m3 zużytej wody. W przypadku posługujących się kartą dużej rodziny opłatę można pomniejszyć o 5 zł za każdą osobę. Poza tym posiadacze przydomowych biokompostowników mogą odliczyć 0,40 zł za m3 zużytej wody od stawki podstawowej.

[instrukcja wypełnienia deklaracji] [prezentacja dotycząca zmiany systemu gospodarowania odpadami] [serwis czysty.olsztyn.eu]

Powróć do archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 9°C
Częściowe zachmurzenie 15°C