Idź do treści strony
19.11.2011 15:42

I ty możesz być dawcą szpiku

Dobiega końca olsztyńska akcja rejestracji dawców szpiku. Dziś w południe Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna dołączył do grona dawców w Szpitalu MSWiA. „Procedura rejestracji nie jest skomplikowana – mówi prezydent – osoby, które chcą pomóc ratować inne życie wypełniają zaledwie kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia i oddają krew do badania zgodności, następnie zostają wpisani do światowego rejestru dawców szpiku kostnego – uzupełnia Piotr Grzymowicz i zachęca do rejestracji jeszcze niezdecydowanych.


Dzięki takiej akcji możliwe jest znalezienie odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla chorego. Sama akcja rozpoczęła się w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Wczoraj potencjalni dawcy rejestrowali się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a dziś do godz. 18.00 w Szpitalu MSWiA. Podczas poprzednich akcji do rejestru dołączyło ponad 1800 potencjalnych dawców szpiku.

Szpik kostny może zostać wyprodukowany tylko przez ludzki organizm, dlatego tak potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie chcą pomóc chorym. Wszystkie zdrowe osoby, które ukończyły 18 rok życia (o ile nie ma przeciwwskazań) mogą zostać dawcą i przeżyć wiele pozytywnych emocji i niezapomniane chwile związane z uratowaniem ludzkiego życia. Tegoroczna akcja jest już piątą edycją poszukiwania dawców szpiku kostnego.

za: http://ww.poliklinika.olsztyn.pl/5_olsztynska_akcja_rejestracji_dawcow_szpiku

 

V OLSZTYŃSKA AKCJA REJESTRACJI DAWCÓW SZPIKU

Oddając tak niewiele dajesz tak wiele Słyszysz pytanie: czy chciałbyś zostać dawcą szpiku kostnego? Nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale to na pewno boli i jest niebezpieczne, bo szpik jest pobierany z kręgosłupa i można być później sparaliżowanym. Poza tym po co komplikować sobie życie? Ostatecznie czemu to ja mam zostać dawcą, niech ktoś inny to zrobi. Poradzą sobie beze mnie.

 

A tymczasem… W Polsce rocznie ok. 10 tys. osób choruje na nowotwory krwi. Dla niektórych z nich jedyną szansa na życie jest przeszczep szpiku kostnego. Jednak prawdopodobieństwo znalezienia niespokrewnionego dawcy wynosi 1:25000. Trzeba mieć więcej niż szczęście…

 

A teraz wyobraź sobie!!! Studia, praca, znajomi, plany na przyszłość. Wszystko się świetnie układa. Nagle zaczynasz się nienajlepiej czuć. Myślisz, że to przemęczenie. Jednak idziesz do lekarza. Badania krwi. Diagnoza. Słyszysz, że tylko przeszczep szpiku może uratować Ci życie. Nagle całe życie przewija się przed oczami. Przypominasz sobie jak kiedyś ktoś Cię pytał czy chciałbyś zostać dawcą. Pamiętasz co wtedy powiedziałeś? Jak się teraz czujesz wiedząc, że tyle młodych zdrowych osób – potencjalnych dawców – myśli tak samo jak Ty wtedy???

Kto??? Dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18-40 lat. Aby zgłosić się do rejestru dawców należy oddać 10 ml krwi, z której wykonane zostaną badania antygenów zgodności tkankowej HLA i trafi do światowego rejestru dawców szpiku kostnego. Antygeny HLA można porównać do linii papilarnych. U poszczególnych ludzi różnią się między sobą, jednak niektóre kombinacje powtarzają się. Dzięki temu jest możliwe znalezienie odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla chorego. Szpik kostny może zostać wyprodukowany tylko przez ludzki organizm, dlatego tak potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie chcą pomóc chorym, bez względu na nację i kolor skóry.

 Kiedy zadzwoni telefon… Może zdarzyć się tak, że niedługo po wpisaniu do rejestru dawców zadzwoni telefon i okaże się, że możesz komuś podarować kawałek siebie, a tym samym życie. Potrzebne będzie Twoje ponowne ostateczne potwierdzenie chęci oddania szpiku. Nastąpi ustalenie Twojego aktualnego stanu zdrowia i przeprowadzenie szczegółowych badań i ostatecznej weryfikacji medycznej. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o oddanie szpiku kilkakrotnie (w ciągu życia można 3krotnie oddać szpik) lub telefon nigdy nie zadzwoni. W każdej chwili również możesz wycofać swoje nazwisko z rejestru. Jednak ważne jest żeby Twoja decyzja była przemyślana, żeby nie wzbudzać fałszywych nadziei chorego czekającego na przeszczep.

 Jak??? Jedną z metod pobierania szpiku kostnego jest wyselekcjonowanie komórek macierzystych z krwi za pomocą urządzenia nazywanego separatorem szpiku. Krew pobierana z żyły przedramienia jednej ręki przechodzi przez separator i wraca do dawcy przez żyłę drugiej ręki. Zabieg jest bezinwazyjny i trwa 3-4 godziny. Drugim sposobem jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym pobieranie komórek krwiotwórczych z talerza kości biodrowej poprzez nakłuwanie krawędzi kości. Zabieg ten trwa 1-1,5 godziny. O tym którą metodą zostanie pobrany szpik decyduje dawca!!! Oddanie szpiku jest całkowicie bezpieczne. Po 2-3 tygodniach następuje całkowita regeneracja szpiku w organizmie dawcy.

Kap, kap płynie życie Szpik jest podawany biorcy do żyły głównej w postaci kroplówki. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 100 tys. dawców szpiku kostnego. Dla porównania bank niemiecki liczy ok. 3 mln dawców, włoski – 300 tys., a w USA zarejestrowanych jest prawie 4,5 mln dawców. Ważne jest żeby nasz polski bank dawców się rozrastał, bo szansa zgodności genetycznej dwóch osób jest znacznie większa w obrębie jednego narodu niż poza jego granicami. Możesz mieć w tym swój udział!!! Niespokrewniony dawca szpiku pozostaje anonimowy, ale jeśli przeszczep się przyjmie i obie strony wyrażą zgodę może dojść do ich spotkania. Szpik kostny można oddać tylko honorowo i bezinteresownie. Dawca nie ponosi kosztów związanych z badaniami oraz procedurami związanymi z przeszczepem.

Oddając tak niewiele dajesz tak wiele!!!! Wiec co teraz odpowiesz kiedy zapytam Cię czy chciałbyś zostać dawcą szpiku kostnego? Teraz już wiesz że znaczy to tyle samo co: czy chciałbyś komuś uratować życie? A przecież chyba każdy by chciał…

Jak zostać dawcą szpiku? Niestety w Olsztynie nie ma ośrodka rekrutującego dawców szpiku. Ale Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Stowarzyszenie „Jestem Pomagam Wspieram” z Fundacją Przeciw Leukemii zorganizuje akcję pozyskiwania dawców w Olsztynie.

Organizatorami V Olsztyńskiej Akcji Rejestracji Dawców Szpiku są:

  • Stowarzyszenie „Jestem Pomagam Wspieram”,
  • Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie,
  • Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Akcja organizowana jest przy współpracy Fundacji Przeciwko Leukemii.

Powróć do archiwum
Pogoda