Inauguracja 2009/2010
Nadaniem tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Hubertowi Orłowskiemu
i uroczystym wbiciem pierwszej łopaty na budowie uniwersyteckiej pływalni rozpoczął się kolejny rok akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Nowy rok akademicki na UWM rozpoczęła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa oraz wykład inauguracyjny pt. „W przestrzeni czas czytamy...”, który wygłosił dr h. c. prof. dr hab. Hubert Orłowski. Ten zaszczytny tytuł senat uczelni nadał za wybitne osiągnięcia w zakresie badań naukowych dotyczących kultury i literatury niemieckiej, szczególnie zagadnień życia literackiego w III Rzeszy oraz nad różnorodnymi związkami polsko-niemieckimi, w tym stereotypami narodowymi oraz
za rozwój intelektualny trzech pokoleń germanistów polskich, w tym także studentów i naukowców pochodzących z Warmii i Mazur a także za szerzenie i popularyzowanie wiedzy o rodzinnej Warmii, w Polsce i poza jej granicami.
Po inauguracji roku akademickiego 2009/2010 odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty na budowie uniwersyteckiej pływali. Dokonali tego wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Witold Jurek oraz zaproszeni na inaugurację goście.
Pływalnia powstanie przy ul. Tuwima. Niecka basenu będzie ośmiotorowa o wymiarach 25 na 21 metrów. W obiekcie znajdzie się także mniejszy, rekreacyjny basen o wymiarach 12,5 na 6 metrów, wanny z hydromasażem, sauna fińska i parowa, strefy rekreacyjne, studnia lodowa, miejsca odnowy biologicznej, pomieszczenia dla ratowników, szatnie, kawiarnia, a także widownia dla 200 osób. Nie zabraknie także infrastruktury towarzyszącej. W sąsiedztwie obiektu powstanie parking dla kilkudziesięciu samochodów i autokarów. W godzinach roboczych będzie przeznaczony przede wszystkim dla studentów i pracowników uczelni. W innych godzinach korzystać będą mogli z niego mieszkańcy Olsztyna.
Budowa pływalni pochłonie 25,2 mln zł. 15 milionów złotych przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
UWM oferuje w tym roku aż 49 kierunków kształcenia. Po raz drugi największą popularnością cieszył się kierunek lekarski - 13,7 kandydata na miejsce. Ponad sześć osób walczyło o miejsca na kierunkach: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, geodezja i szacowanie nieruchomości oraz na administracji.
W tym roku UWM przewidział 13662 wolne miejsca na studia stacjonarne i niestacjonarne (odpowiednio 9074 i 4588). Łącznie o indeksy biło się 27 675 osób, co daje nieco ponad dwóch kandydatów na miejsce. Ostatecznie przyjęto na studia stacjonarne 9249 osób (175 ponad ustalony limit), a na niestacjonarne 4670 (82 osoby ponad ustalony limit). Największą popularnością cieszyły się wydziały: Humanistyczny (3953 kandydatów), Nauk Społecznych (3880) i Prawa i Administracji (3528).
Powróć do archiwum