Interaktywny Plac Zabaw
Uwaga dzieciaki! Galeria Sztuki BWA przygotowała dla Was znakomitą wystawę – laboratorium, w którym można wszystkiego dotykać, eksperymentować i obserwować, co się zdarzy, gdy uczestnicy postąpią w ten czy inny sposób. Namówcie rodziców i przenieście się w świat sztuki! Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja o godz. 18.00. Wystawa czynna do 12 lipca 2012 roku.
W laboratorium wykorzystano najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Zabawki-instalacje działają na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch, a dzieci przy okazji zabawy dowiadują się, czym jest faktura, perspektywa, mieszanie barw i przekonują się, że tak naprawdę pojęcia te wcale nie są trudne. Wystawa jest wspaniałą propozycją wspólnego, twórczego, rodzinnego i międzypokoleniowego spędzenia czasu. Łączy w sobie funkcje estetyczne, multimedialne, edukacyjne i społeczne. To wyjątkowy projekt zarówno w sensie technologicznym, jak i interaktywności z widownią, która doświadcza zanurzenia w świat sztuki.
Interaktywny plac zabaw to autorski projekt wrocławskich artystek: Patrycji Mastej i Dominiki Sobolewskiej oraz Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO.
Współpraca: Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu
Wsparcie: 3M, Miasto Wrocław, Cyfry & litery, ES - SYSTEM, Thyssen Krupp Energostal
Patronat medialny: TVP Olsztyn, Telewizja Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Polskie Radio Olsztyn, Olsztyn24.com, Artinfo.pl
MALOWANIE ŚWIATŁEM
Dzieci bawiące się świecącymi zabawkami (latarkami, świetlnymi mieczami) rejestrowane są przez system śledzenia ruchu. Za pomocą specjalnego oprogramowania informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na obraz i dźwięk. Na ekranie pojawiają się kształty wielkością i kolorem odpowiadające wprawionym w ruch narzędziom świetlnym. Dzięki temu w kilka osób można stworzyć cały koncert i malarską kompozycję na ścianie.
FAKTURY
System detekcji ruchu rejestruje nacisk dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni: kamieniach, wodzie, parze (w instalacji wykorzystano mechaniczny generator zimnej pary wodnej), korze, trawie. Elementy umieszczone są w niewielkich pojemnikach – dotyk dłoni przesyła sygnał do komputera i uruchamia wielkoformatową projekcję wizualno-dźwiękową. Na ekranie zmieniają się kolory, wyrastają drzewa, pojawiają się owady, zwierzęta. Skaliste wzgórze zmienia się w piękną łąkę, ocean w jezioro i na odwrót. Można również kreować ścieżkę dźwiękową złożoną z odgłosów natury. Czy zazielenią się drzewa, czy będzie burza - zależy tylko od dzieci.
RGB
Dzieci mogą przejść na czworakach przez labirynt kolorowych sześcianów i na własne oczy przekonać się, jak barwy z systemu RGB (red, green, blue) przenikają się i mieszają. Maluchy na każdym placu zabaw szczególnie lubią przeciskać się przez różnego typu tunele – tu dodatkową przestrzenią staje się przestrzeń trójwymiarowych kolorów.
PIES
Elektroniczny pies stróżujący przed wejściem na salę. Instalacja zbudowana jest z tradycyjnej, drewnianej psiej budy i umieszczonego wewnątrz niej systemu komputerowego: ekranu monitora przesłaniającego wejście do budy, jednostki sterującej, sensora ruchu i głośników. Pojawienie się osoby przed budą powoduje uruchomienie jednej z kilku animowanych sekwencji szczekającego psa.