Idź do treści strony
04.10.2023 08:55

Jak segregować właściwie?

Po co segregować odpady skoro trafiają one do jednej śmieciarki i nasz wysiłek idzie na marne – często takie zdanie pojawia się w rozmowach sąsiedzkich. Jest to mit, ponieważ obecnie firmy odbierające odpady mają obowiązek odbioru zgodnie z ustalonym harmonogramem i każda frakcja odpadów odbierana jest oddzielnie. Dlatego tak duże znaczenie ma to, co wrzucamy do pojemników i czy dajemy możliwość na ponowne wykorzystanie śmieci, które produkujemy.

Co powstaje z odpadów?
Coraz większe możliwości powtórnego wykorzystania odpadów to ogromna szansa dla środowiska i oszczędność naturalnych zasobów ziemi. Z odpadów mogą powstać kubki, doniczki, kosze, torebki, a nawet ubrania. Jak wskazują dane Ministerstwa Środowiska z 35 butelek PET można uszyć jeden polar, 1 szklana butelka to 4 godziny oświetlenia żarówką, a 59 kg makulatury ratuje jedno drzewo! Opakowania, które codziennie kupujemy mogą dostać drugie życie i zostać przetworzone, zamiast trafić na kolejne wysypisko śmieci.

Główne zasady segregacji
Najważniejsza zasada jest jedna: należy oddzielać surowce od odpadów, których nie można przetworzyć ponownie. Jakie surowce oddzielamy? Są to opakowania szklane, papier, metale i tworzywa sztuczne, a także odpady biodegradowalne.
Segregując odpady pamiętajmy o tym, że do zielonych pojemników wyrzucamy opakowania szklane, puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z kilku surowców). Do pojemnika nie należy wyrzucać: ceramiki, doniczek, porcelany, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy, żarówek, reflektorów, monitorów, opakowań po lekach, luster.
Do niebieskiego pojemnika powinny trafić opakowania z papieru, kartonu, tektury, katalogów, ulotek, prospektów, gazet, czasopism, papieru szkolnego, papieru pakowego, toreb i worków papierowych. Nie wrzucamy do niebieskiego pojemnika: ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego powleczonego folią, papieru zatłuszczonego, kartonów po mleku, papierowych worków po nawozach, cemencie, pieluch jednorazowych.
Żółty pojemnik przeznaczony jest na odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku, sokach), plastikowe torby, reklamówki, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików.
Do żółtego pojemnika nie należy wrzucać: butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, puszek po farbach, zużytego sprzętu elektronicznego AGD, opakowań po lekach, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii.
Bardzo ważnym pojemnikiem jest ten w kolorze brązowym, przeznaczony na odpady biodegradowalne. Aby móc wykorzystać odpady BIO w formie nawozu lub wytworzyć z nich energię, musimy nasze odpady wrzucać luzem, bez plastikowych worków. Do tego pojemnika powinny trafić: odpady warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie, gałęzie, trawę, liście, kwiaty, resztki jedzenia (bez mięsa), trociny i korę drzew. Odpadami BIO nie są: worki foliowe, ziemia i kamienie, popiół, impregnowane drewno, kości i odchody zwierząt.
Do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik) wrzucamy to, czego nie udało się oddzielić do pojemników segregowanych. Tu powinny trafić resztki mięsne, mokry lub zabrudzony papier, pieluchy jednorazowe, tekstylia.

Co zrobić z pozostałymi odpadami?
Odpady niebezpieczne dla środowiska takie, jak: baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) nie powinny trafić do odpadów zmieszanych. Należy przekazać je  do specjalnie wyznaczonych do tego punktów: sklepów i aptek lub PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) znajdującego się przy ulicy Towarowej 20a.

 

Powróć do archiwum
Pogoda