Idź do treści strony
24.08.2020 15:08

Jaka szkoła od września?

Dzieci podczas rozpoczęcia roku szkolnego

Ustalenie zasad nauki to jedno z najważniejszych zadań przed rozpoczęciem roku szkolnego. W porozumieniu z dyrektorami jednostek oświatowych i placówek prowadzonych przez Miasto Olsztyn zapadła decyzja o powrocie dzieci i młodzieży do nauki.

Około 26 tys. uczniów wkrótce zacznie rok szkolny w olsztyńskich szkołach. W przedszkolach opiekę znajdzie natomiast ponad 3,4 tys. dzieci. Ostatnie tygodnie to czas istotnych ustaleń, dotyczących organizacji pracy od 1 września.

Nasze miasto znajduje się w tzw. strefie zielonej. W związku z tym nauka rozpocznie się w tradycyjny sposób. W tym zakresie kierujemy się wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Przed nami wyjątkowy rok szkolny - przyznaje zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Dokładamy wszelkich starań, by nasze dzieci i młodzież były jak najbardziej bezpieczne w przedszkolach, szkołach i placówkach. Część rozwiązań nie jest łatwa do wprowadzenia choćby ze względu na brak konkretnych zapisów w prawie.

Wśród najważniejszych decyzji jest ta dotycząca noszenia maseczek. Będzie to zalecane, jednak brak jest podstaw prawnych i narzędzi, aby stało się to obowiązkowe. Decyzję w tym zakresie pozostawione będą oczywiście dyrektorom i być może uzgadniane we współpracy z Radami Rodziców. Problematyczne jest też zachowanie półtorametrowych odległości między uczniami lub uczniami a nauczycielami w salach lekcyjnych.

Ogrom pracy i odpowiedzialności spada na dyrektorów szkół i nauczycieli. To oni w tej chwili starają się tak zorganizować pracę, by była ona zarówno bezpieczna, jak i sprawna. Należy dodać, że równocześnie należy być przygotowanym do uruchomienia kształcenia hybrydowego albo na odległość.

- Apelujemy do rodziców o przestrzeganie procedur - mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Anida Samoraj. - Ważne jest choćby stosowanie się do czasów wejścia i wyjścia ze szkół.

Zachęcamy rodziców, by kontaktowali się bezpośrednio ze szkołami i placówkami. Tam dowiedzą się szczegółów dotyczących procedur obowiązujących od 1 września.

Powróć do archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 2°C
Lekkie opady śniegu z deszczem 1°C