Idź do treści strony
12.08.2022 10:47

Japończycy z pomocą Ukrainie

Niezwykłą wizytę w Olsztynie i w regionie złożył młody, japoński piłkarz. Cykl wydarzeń, w których bierze udział, organizowany jest przy okazji programu wymiany japońsko-polsko-ukraińskiej, wspieranego przez Ambasadę Japońską w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowała jedna z firm, zajmujących się szeroko pojętym marketingiem sportowym, która ma siedzibę w Olsztynie. Jest jednocześnie zaangażowana w pomoc Ukrainie.

Jednym z takich wydarzeń pomocy Ukrainie poprzez wydarzenia sportowe jest zaproszenie japońskiego młodego piłkarza do Polski i jego uczestnictwo w kilku treningach z polskimi i ukraińskimi kolegami. Przy okazji pobytu w stolicy Warmii i Mazur zawodnik spotkał się z Prezydentem Olsztyna.

- Jestem pierwszy raz w Polsce - mówi 15-letni Shuta Ichikawa. - Bardzo mi się tu podoba. Szczególnie urokliwe są krajobrazy i otaczająca Was przestrzeń.

Japoński piłkarz jest podopiecznym Yasuhiro Kato, który przed laty reprezentował barwy Stomilu Olsztyn. Teraz w swojej ojczyźnie, w mieście Gamagori prowadzi swoją akademię piłkarską, w której trenuje 120 młodych zawodników.

- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Każdy sposób zwrócenia uwagi na to, co dzieje się w Ukrainie i jakie są tego konsekwencje jest ważny.

Młody Japończyk trenował w Akademii Piłkarskiej Stomilu, wziął także w zajęciach w Dobrym Mieście. W piątek (12 sierpnia) po południu ma wziąć udział w spotkaniu w restauracji japońskiej na Starym Mieście, gdzie mieszkańcom Olsztyna będą pokazywane rytuały parzenia herbaty po japońsku.

[galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda