Jest alternatywa dla transportu indywidualnego
Do końca zbliża się kolejna edycja a Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tradycyjnie już jego zwieńczeniem jest Europejski Dzień bez Samochodu (22 września).
Celem kampanii jest zachęcenie kierowców, by przesiedli się z transportu indywidualnego do zbiorowego lub skorzystali z alternatywnych form podróżowania. Dzięki temu ma się zmniejszyć ruch w miastach, a także odetchnąć ma środowisko.
W stolicy Warmii i Mazur do korzystania z bezemisyjnych form transportu - i ogólnie do większej aktywności fizycznej - zaczęliśmy namawiać już w wakacje. W sierpniu zaczęła się pierwsza odsłona akcji "Zmień przyzwyczajenia". Nasi ambasadorzy zachęcali m.in. do spacerowania, jazdy rowerem czy hulajnogą. Mieszkańcy, którzy wykazywali się największa aktywnością mieli szansę na atrakcyjne nagrody.
We wrześniu zaczęliśmy natomiast drugi etap przedsięwzięcia, zatytułowany "Zmień przyzwyczajenia - mobilna szkoła w Olsztynie". Tym razem zachęcaliśmy uczniów olsztyńskich szkół do podróżowania na lekcje innym transportem, niż indywidualnym. Dzieci i młodzież w akcji mogli wspierać rodzice, nauczyciele, pracownicy szkół. Te placówki, które okazały się najaktywniejsze, w nagrodę dostaną trzy parkingi rowerowe. Zakończenie akcji już w środę (22 września).
Doskonałą alternatywą dla transportu indywidualnego są w Olsztynie autobusy i tramwaje. Autobusy regularnie są wymieniane na najnowsze modele, nowoczesna infrastruktura szynowa jest rozbudowywana o kolejne torowiska, a bilety sieciowe są jednymi z najtańszych w Polsce. Poza tym od września 2019 roku dzieci i młodzież z olsztyńskich szkół podstawowych mogą podróżować komunikacją zbiorową za darmo.
- To dobra alternatywa dla rodziców, którzy do tej pory swoje pociechy dowozili do placówek edukacyjnych prywatnymi samochodami - mówi Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Część z nich dostrzegła już zalety takiego rozwiązania, i przesiadła się do tramwajów oraz autobusów zostawiając auta przed domami, co w zamyśle ma przełożyć się na mniejszy ruch w mieście.
Liczymy, że kolejni rodzice do tej pory dowożący swoje dzieci do szkół prywatnymi samochodami, teraz zdecydują się by jeździły one samodzielnie lub pod opieką autobusami oraz tramwajami.
Zapraszamy do obejrzenia filmików, w których nasi mieszkańcy opowiadają jak lubią aktywnie spędzać czas.
Powróć do archiwum