Idź do treści strony
25.02.2022 13:31

Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców

W całej Polce rozpoczęła się mobilizacja związana ze zbiórką artykułów niezbędnych uchodźcom i przygotowania miejsc, gdzie będą mogli się zatrzymać. Również w Olsztynie odbyła się dyskusja o możliwościach udzielenia pomocy mieszkańcom Ukrainy.

- W tych dramatycznych chwilach deklaruję pomoc Ukraińcom broniącym niepodległości – napisał Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz w liście do Mera miasta partnerskiego Łucka, Ihora Poliszczuka.

List został wysłany w czwartek, 24.02. Tego samego dnia na ulicach Olsztyna około tysiąca osób okazało wsparcie mieszkańcom Ukrainy i wyraziło sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę. W geście solidarności od piątku, 25.02. wieża olsztyńskiego ratusza będzie podświetlona w barwach Ukrainy.

- Gesty są ważne bo pokazują że los naszych sąsiadów nie jest nam obojętny. Jednak poza symbolami, chcemy też nieść realną pomoc – deklaruje Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – jesteśmy po spotkaniu z wojewodą warmińsko – mazurskim, który zadeklarował, że w naszym województwie mamy około tysiąca miejsc dla uchodźców, z tego 60 miejsc zadeklarowaliśmy my, w Olsztynie. W razie potrzeby dla naszych sąsiadów przeznaczymy dodatkowo bursy szkolne i sale gimnastyczne.

- Pokoje są przygotowane, w każdej chwili możemy przyjąć uchodźców - deklarował podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Przemysław Bonk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Olsztynie, które administruje Hotelem Relax.

- Otrzymujemy też wiele informacji od innych instytucji i osób prywatnych o tym, że oni również dysponują bazą noclegową i chętnie udostępnią ją Ukraińcom - dodaje Paweł Micek, p.o. dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna - Takie deklaracje złożył m.in. dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który zadeklarował, że tymczasową bazą noclegową może być m.in. olsztyńskich spichlerz. Ponadto zgłosiła się do nas pani, która dysponuje 45 miejscami noclegowymi i zadeklarowała, że może je udostępnić. Takie informacje zbieramy, gdy zajdzie taka potrzeba to je uruchomimy.

Zgodnie z deklaracją rządu wszyscy uchodźcy będą wpuszczeni do Polski, a koordynacją tych działań zajęli się przedstawiciele województw: lubelskiego i świętokrzyskiego. I właśnie tam Polskie Banki Żywności skierowały już 150 ton żywności. Zbiórkę żywności, koców i artykułów higienicznych rozpoczęli także przedstawiciele Uniwersyteu Warminsko - Mazurskiego. Wszystko to można zostawić  w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (ul. Oczapowskiego 12b). Kilka tysięcy złotych zostało też już zebranych w internetowej zrzutce, która potrwa końca przyszłego tygodnia (6.03.) A uzyskane środki organizatorzy zamierzają przeznaczyć na zakup produktów, które zostaną przekazane do Konsulatu RP w mieście partnerskim Olsztyna, Łucku.

Tymczasem podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zapewnił, że nie ma obecnie ryzyka zakłóceń dostaw ciepła do mieszkańców miasta.

- Rocznie zużywamy około 55- 60 tysięcy ton opału - mówił Konrad Nowak, prezes MPEC - aktualnie mamy zgromadzone około 10 tys ton węgla i kolejne 2 tysiące są w drodze. Korzystamy także z biomasy, ale to paliwo lokalne, więc nie ma obaw, by dostawy zostały zakłócone.

Powróć do archiwum
Pogoda