Idź do treści strony
03.07.2012 12:41

Kiermas Warmiński w Bałdach

Już w najbliższą niedzielę 7 lipca odbędzie się V Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy. W związku z jubileuszem organizatorzy przygotowali całą masę atrakcji. Nie obędzie się bez tradycyjnych tańców i koncertów, „warnijskiego jadła” czy „warnijskiej godki”. Podczas imprezy na Trakcie Biskupim odsłoniętych zostanie pięć kamieni i tablic pamiątkowych poświęconych biskupom. Zapraszamy do Bałd już od godziny 9:00.


Szczegółowy program:

Godz. 10.00 – warmińska msza święta w kościele w Butrynach z udziałem zespołu ludowego „Węgojska Strużka”.
11.30 – uroczyste odsłanianie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim poświęconych biskupom: Marcinowi Kromerowi – fundator Gmina Biecz
Szymonowi Rudnickiemu – fundator rodzina Sierakowskich
Krzysztofowi A.J. Szembekowi – fundator  Magdalena i Paweł Jandowie, ks. Adam Podolski
Andreasowi Thielowi – fundator  stowarzyszenie byłych mieszkańców Powiatu Reszelskiego (Niemcy)
Augustowi Bludau - fundator  stowarzyszenie byłych mieszkańców Powiatu Lidzbarskiego (Niemcy)
12.30 – Powitanie na Warmii biskupa Marcina Kromera w pięćsetną  rocznicę jego urodzin – inscenizacja z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie – Mariana Czarkowskiego, Jarosława Borodziuka, Marcina Kiszluka.
17.30 – Zespół folklorystyczny z Kaliningradu „Jantarne Miniatury”.
18.30 – „Taniec z Warmiakami”, czyli nauka tańców warmińskich pod kierunkiem Anny Sarnowskiej z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”.
19.15 – „Warnijskie godki” w wykonaniu Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha.
20.00 –  Zespół folkowy KLEZMAFOUR z Lublina.
21.30 – Ukraińsko-polski zespół Riverboat Ramblers.
Na zakończenie – Pokaz sztucznych ogni.

Przez cały dzień: stoiska handlowe twórców lokalnych oraz gości z Kaliningradu, pokazy dawnego rzemiosła, prezentacja zwyczajów ludowych, konkursy i zabawy dla dzieci i rodzin. Promocja wydawnictw lokalnych, m.in. książki o historii Butryn pt. „Trwanie Warmii. 600 lat Butryn”.


Do kupienia na Kiermasie:
1.    Tradycyjne syropy domowe: z kwiatu czarnego bzu, z sosny, z płatków róży, z mleczu,
2.    Biżuteria z filcu, lnu, bawełny, drewna, metalu, skóry, orzechów, , suszonych traw i kwiatów,
3.    Drewniane, malowane skrzynie, patchwork
4.    Pierogi, pasztety, ryby, ciasta, kuchy, sery
5.    Koguty … z karmelu
6.    Hafty i koronki,
7.    Rzeźba w drewnie,
8.    Oleje tłoczone na zimno: lniany, rzepakowy, słonecznikowy,
9.    Kapelusze, torebki i bransoletki ze sznurka,
10.    Wianki, anioły, chochoły
11.    Wyroby z wikliny: kosze, walizki, stoły, chlebaki, etażerki, parawany
12.    Obrazy ze sznurka
13.    Tradycyjne wyroby z gliny: misy, dzbany, donice, kubki, dwojaki
14.    Książki o naszym regionie.

 

Specjalna atrakcja: kino jarmarczne - pokaz niemych filmów przygotowany przez TU SIĘ MOVIE z Olsztyna.

Zapraszamy do kiermasowego kina!

Na odwiedzających tegoroczny Kiermas Warmiński w Bałdach czeka wyjątkowa niespodzianka. Grupa TU SIĘ  MOVIE w jednym z namiotów przygotowała przegląd kina niemego. Coś dla siebie znajdą widzowie w każdym wieku. W programie między innymi komedie slapstickowe z Charliem Chaplinem.

„Kino jarmarczne” było pierwotnie określeniem pejoratywnym. Francuski krytyk i historyk filmu, Georges Sadoul użył go, by podkreślić, że na początku XX wieku kino funkcjonowało zwłaszcza jako masowa rozrywka dla niewymagającej publiczności. Dziś sformułowanie to nie ma już tego negatywnego wydźwięku – opisuje po prostu specyfikę kina w pierwszych latach jego istnienia.


- Kino nie narodziło się jako sztuka, ale jako techniczna ciekawostka – opowiada Aleksandra Drzał-Sierocka z grupy TU SIĘ MOVIE. – Aparaty wyświetlające ruchome obrazy prezentowane były na rozmaitych kiermaszach i jarmarkach. Proponujemy podróż do początków kina.


Być może także w czasie dawnych kiermasów na Warmii widzowie tłumnie oglądali działanie rozmaitych „magicznych” urządzeń, takich jak kinematograf, mutoskop czy bioskop. 7 lipca wszyscy, którzy przyjadą do Bałd, będą mieli okazję poczuć klimat jarmarcznych projekcji filmowych. Przecież dzisiejszy rzutnik multimedialny jest praprawnukiem latarni magicznej…


- Nie o dosłowność tu chodzi, tylko o przywołanie atmosfery – dodaje Aleksandra Drzał-Sierocka. – Sto lat temu niektórzy widzowie w podobnych warunkach oglądali filmy, które pokażemy w Bałdach.

Więcej na: facebook.com/tusiemovie 

 

W ramach akcji Olsztyn Aktywnie! odbędzie się rajd rowerowy z Olsztyna do Bałd (więcej informacji na stronie: www.aktywnie.olsztyn.eu)

 

 

 

Powróć do archiwum
Pogoda