Idź do treści strony
20.11.2020 14:58

Komputery wspierają zdalne nauczanie

Uczeń pracuje na laptopie

fot. Pixabay

Coraz więcej komputerowego sprzętu wspiera olsztyńskich uczniów i nauczycieli w zdalnych lekcjach. Cały czas  intensywnie pracujemy nad poprawą warunków, by nauka była jak najbardziej efektywna.

Do tej pory kupiliśmy ponad 230 laptopów z oprogramowaniem. Przenośne komputery to jednak nie jedyny potrzebny sprzęt. Placówki zaopatrzone zostaną także w komputery stacjonarne oraz kamery internetowe.

Kupione laptopy trafiły do najbardziej potrzebujących uczniów, m.in. do rodzinnych domów dziecka. Nadal pracujemy, by zaspokoić ogromne potrzeby dzieci i młodzieży w tym zakresie. Częściowo zakupy zostały sfinansowane z programów zewnętrznych, ale przeznaczyliśmy na to również ok. 260 tysięcy złotych z kasy miasta. W następnym tygodniu ma zostać rozstrzygnięte postępowanie dotyczące kolejnych niemal 60 laptopów.

Pracujemy też nad sukcesywną wymianą komputerów stacjonarnych dla nauczycieli. To także ułatwi pracę w czasach pandemii. Niedługo rozstrzygniemy przetarg na ok. 135 zestawów komputerowych, które będą się znajdowały w salach lekcyjnych.

- Poza tym kupiliśmy już 50 kamer internetowych, które na początku grudnia trafią do szkół - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Będą wykorzystane, gdy wróci nauka stacjonarna. Umożliwią uczestnictwo w lekcjach tym uczniom, którzy będą w kwarantannie lub w izolacji.

Ale to nie koniec. Dążymy do tego by nasze szkoły były nowoczesne i jak najbardziej przyjazne rodzicom.

- Już 70 proc. z nich pracuje na platformie MS Teams, prowadząc zdalną naukę - informuje dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Anida Samoraj. - Rekomendujemy to wszystkim placówkom, oferując nauczycielom i dyrektorom wsparcie w postaci szkoleń. Mamy nadzieję, że z czasem wszystkie szkoły będą pracować na tym systemie, po to by ułatwić życie rodzicom. Wiadomo, że często dzieci uczą się w różnych szkołach, a rodzice muszą przełączać się pomiędzy różnymi platformami i to komplikuje im niepotrzebnie życie.

*** Sprzęt do zdalnej nauki w liczbach:
- 30 laptopów (za kwotę 99 962,10 PLN; program "Zdalna szkoła"),
- 90 laptopów (za kwotę 259 480,80 PLN; budżet miasta),
- 113 laptopów do rodzinnych domów dziecka (z tarczy antykryzysowej),
- 50 kamer internetowych,
- 59 laptopów (otwarcie ofert 24 listopada; program "Zdalna szkoła+"),
- ok. 135 zestawów komputerowych, które będą się znajdowały w salach lekcyjnych (postępowanie w toku).
Komputery są wyposażone w oprogramowanie, które będzie potrzebne w szkole, dostępem do internetu oraz wyposażeniem (myszką i torbą).

Powróć do archiwum
Pogoda
Czyste niebo 11°C
Częściowe zachmurzenie 18°C