Idź do treści strony
21.03.2021 09:15

Koronawirus w USC w Olsztynie

W związku z wystąpieniem ogniska zachorowań w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie od poniedziałku (22 marca) do piątku (26 marca) ograniczona zostaje liczba spraw, które będzie można tam załatwić.

Siedmiu z dwunastu pracowników od poniedziałku (22 marca) będzie na zwolnieniach, w kwarantannie lub w izolacji.

- Gdybyśmy nie wprowadzili pracy zmianowej sytuacja byłaby jeszcze trudniejsza - mówi kierownik USC w Olsztynie, Małgorzata Plewka.- Tylko to uchroniło nas przed paraliżem urzędu.

USC pracowało w systemie rotacyjnym, na dwie zmiany, od listopada ubiegłego roku. Dzięki temu mieszkańcy byli obsługiwani od 7:30 do 20:00 (z przerwą na dezynfekcję w godz: 13:30-14:00). Jednak wobec zaistniałej sytuacji - od poniedziałku (22 marca) USC wraca do pracy w dotychczasowych godzinach: poniedziałek od 8:00 do 16:00 i wtorek-piątek 7:30 do 15:30.

- W tym czasie będą pracowały tylko cztery osoby, a zatem musimy mocno ograniczyć liczbę spraw, które będzie można u nas załatwić - dodaje Plewka. - Niestety w tej sytuacji przyjmowane będą tylko osoby zgłaszające zgon lub martwe urodzenie dziecka. Prosimy także o wyrozumiałość, bo we wskazanych dniach nie będą odbierane telefony, ani umawiane wizyty w innych sprawach, z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Z kolei sprawy dotyczące zgłoszenia narodzin dziecka przez ePUAP jak również sprawy związane z wydaniem odpisów  aktów stanu cywilnego złożone przez ePUAP, korespondencyjnie lub do skrzynki USC w budynku ratusza nie będą załatwione w ustawowym terminie.

Tym samym prosimy, by w pozostałych sytuacjach udali się Państwo do USC do gmin ościennych, znajdujących się wokół Olsztyna. Dotyczy to takich spraw jak:

  1. wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego,
  2. wydanie decyzji w sprawie zmiany imienia lub nazwiska
  3. wydanie zaświadczeń do ślubu konkordatowego,
  4. przyjęcie oświadczeń o uznaniu dziecka poczętego, uznaniu ojcostwa, powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa oraz innych  oświadczeń

Wskazane powyżej sprawy nie muszą być załatwiane w miejscu zamieszkania. Można się z nimi zwrócić do dowolnego kierownika USC w Polsce. Wyjątkiem jest fakt zgłoszenia narodzin i zgonu osoby, które rejestruje się wg miejsca zdarzenia.

Powróć do archiwum
Pogoda