Idź do treści strony
06.04.2012 10:56

Łamiemy stereotypy

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji pt. „Łamiemy stereotypy edukacyjne-pedagogika planu daltońskiego”. Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia 2012 roku w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (ZSO Nr 4). Początek o godzinie 12:00. 


    Łamiemy stereotypy edukacyjne-pedagogika planu daltońskiego

Celem konferencji jest ukazanie edukacji alternatywnej na przykładzie planu daltońskiego w edukacji przedszkolnej oraz w szkołach podstawowych i gimnazjach. Jej istotą jest wskazanie innych, niż dotychczasowe, form kształcenia i wychowania, podkreślenie roli edukacji zróżnicowanej programowo, wskazanie możliwości indywidualnej pracy dzieci i młodzieży.

    Prelegentami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń międzynarodowych, nauczyciele praktycy oraz osoby realizujące alternatywne projekty edukacyjne.

Patronat nad konferencją objęli: Prezydent Olsztyna Pan Piotr Grzymowicz,
Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Pan Józef Górniewicz.

Program konferencji:

1.    Elżbieta Wołodźko Autonomia w procesie edukacji – od przedszkolaka do ucznia.
2.    Katarzyna Dryjas, Ewa. Lewandowska Rola nauczyciela w procesie edukacji w kontekście planu daltońskiego
3.    Anna Sowińska Praktyczne aspekty łamania stereotypów edukacyjnych na przykładzie planu daltońskiego
4.    Ewa Konieczko Przedszkole Nr 10 w Olsztynie w drodze do realizacji planu daltońskiego
5.    Nelly Antosz O niekonwencjonalnych metodach prowadzenia placówki zmierzającej do realizacji planu daltońskiego w szkole podstawowej i gimnazjum
6.    Elżbieta Wołodźko Podsumowanie konferencji


W ostatnim półwieczu daje obserwować się powrót do pedagogiki Nowego Wychowania głównie dlatego, że nie można już tolerować tradycyjnego modelu szkoły, z jej hierarchiczną, autorytarną władzą i dyrektywnym sterowaniem procesem kształcenia.


Ponowoczesny świat wraz z dynamicznym przenikaniem do naszego życia nowych technologii komunikacyjnych, a więc i z otwartością do niezliczonych źródeł wiedzy, wymusza na oświacie reformę strukturalną i programową.


Chodzi o edukację zróżnicowaną, elastyczną programowo, uwolnioną od restrykcyjnej selekcji, a prowadzoną w klasach niejednorodnych wiekowo i płciowo. Ogromną zaletą tego podejścia do kształcenia jest indywidualizacja, usamodzielnienie uczniów, stymulowanie ich motywacji i ambicji do osiągania coraz wyższego poziomu rozwojowego, a co najważniejsze do nabywania sztuki uczenia się i umiejętnego funkcjonowania w grupie społecznej czy społeczeństwie.


    Pierwsza tego typu szkła powstała w 1919r w Dalton ( stan Massachusetts w USA). Jej koncepcja rozprzestrzeniła się w  USA, Anglii, Holandii.Po II wojnie światowej szkoły tego typu odrodziły się w latach 60. Na przełomie XX i XXI wieku w samej Holandii funkcjonowało już ponad 100 tych placówek.


    Pierwsza szkoła daltońska w Polsce powstała w Łodzi. Jej dyrektorką jest znana od początku lat 90 XX wieku nauczycielka klas autorskich w edukacji wczesnoszkolnej, inicjatorka pisma, ruchu i nagrody „ Nauczyciel z klasą”, współautorka pierwszego alternatywnego elementarza „Podróże z Kacprem”, autorka wielu pomocy dydaktycznych do wczesnej edukacji Pani Anna Sowińska.

Powróć do archiwum
Pogoda