Idź do treści strony
27.10.2023 12:24

Michał Kajka na urodziny Olsztyna

Wystawa "Michał Kajka - znany i nieznany poeta z Mazur" zostanie otwarta we wtorek (31 października) na placu przed ratuszem. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku.

Michał Kajka był mazurskim poetą ludowym, artystą, działaczem, bojownikiem, który walczył o polskość Mazur. Pisał zgodnie z porami roku i świąt.

W jego tekstach pojawia się bieda, strach przed złem i wojną, obraz prac gospodarczych. Z przymrużeniem oka opisywał ludzką głupotę, lenistwo i cwaniactwo. Nie był ani Niemcem, ani Polakiem, był Mazurem, człowiekiem pogranicza.

- Czyniąc Michała Kajkę bohaterem tegorocznych obchodów Urodzin Olsztyna, chcielibyśmy podkreślić niezwykłą wartość jego twórczości dla naszego regionu - mówi dyrektor organizującej wydarzenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski.

Uroczysta inauguracja wystawy zaplanowana jest na 31 października o godz. 12:00 na Placu Jana Pawła II. Tuż po otwarciu, o godz. 13.00 w Ratuszu w sali nr 219 obędzie się prelekcja prof. Zbigniewa Chojnowskiego "Polszczyzna jako ojczyzna duchowa Michała Kajki".

Wystawę będzie można oglądać do 14 listopada.

Powróć do archiwum
Pogoda