Idź do treści strony
01.09.2022 11:49

Mickiewicz na Narodowym Czytaniu

Cykliczne wydarzenie, zaplanowane w tym roku na 3 września (sobota), odbędzie się już 11. raz. W całej Polsce będą czytane fragmenty dzieła Adama Mickiewicza "Ballady i Romanse".

Wybór utworu nie jest przypadkowy. Cykl czternastu utworów autorstwa narodowego wieszcza pierwszy raz został wydany dokładnie dwa stulecia temu. Wyznaczył początek dziejów polskiego romantyzmu.

- To już tradycja, że wspólnie spotykamy się, by promować twórczość największych polskich pisarzy - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w wydarzeniu, a może i przeczytania fragmentu dzieła Adama Mickiewicza.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Jak przyznają znawcy epoki i literaturoznawcy - to zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka.

- Mickiewicz nowatorsko i oryginalnie, a jednocześnie w sposób niezwykle naturalny i prosty ukazuje świat uczuć, fantazji oraz ludowości w oparciu o potęgę przyrody i siły natury - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski. - "Ballady i romanse" wciąż zachwycają i są źródłem inspiracji dla wielu artystów.

Narodowe Czytanie 2022 w stolicy Warmii i Mazur będzie się składać z kilku elementów. To:
- muzyczny występ zespołu Czysty Tryton pod kierownictwem Mateusza Cwalińskiego,
- głośne czytanie w wykonaniu bibliotekarzy,
- otwarty mikrofon,
- konkurs literacki.

Zapraszamy do Zajezdni Tramwajowej (Park Centralny, ul. Knosały 3b) w sobotę (3 września) w godz. 12:00-14:00.

Powróć do archiwum
Pogoda