Mieszkańcy o Olsztynie
Ponad 1300 mieszkańców miasta odpowiedziało na pytania dotyczące Olsztyna. Chcieliśmy poznać opinie mieszkańców, które będą miały wpływ na kształt strategii rozwoju miasta – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Celem „Badania Opinii Publicznej Mieszkańców Olsztyna” było poznanie ich stanowiska w wielu ważnych dla miasta kwestiach. Taki rodzaj konsultacji społecznych prowadzony jest w Olsztynie od 1997 r. – dodaje Andrzej Krawczyk, szef Biura Strategii Rozwoju Miasta. Mieszkańcy pokazali nam jakie zmiany akceptują, czego oczekują w przyszłości, jak miasto powinno się rozwijać – uzupełnia prezydent.
W opracowaniu czytamy: Zdecydowana większość pytanych mieszkańców Olsztyna (75,4%) jest zadowolona z miejsca zamieszkania i chce tu pozostać. W opinii większości mieszkańców Olsztyn jest miastem bezpiecznym, z dobrze ocenianą ofertą kulturalno-rozrywkową. Nieco gorzej w ocenie wypadła oferta rekreacyjno-sportowa – ale nad tym pracujemy. Trwa budowa basenu olimpijskiego, kompletujemy dokumentację dla nowego stadionu i pracujemy koncepcyjnie nad halą sportowo-widowiskową – mówi Piotr Grzymowicz. Nie zapominajmy także o nowych, szkolnych boiskach sportowych – jesienią oddamy do użytku 5 Orlików.
Połowa respondentów wskazała, że brakuje im w Olsztynie tras do jazdy na deskorolkach i łyżworolkach oraz lodowisk. (wejdź na www.wodnecentrum.olsztyn.eu)
W przeciągu kilku ostatnich lat mieszkańcy zauważyli pozytywne zmiany w sferze handlu i usług, w budownictwie mieszkaniowym oraz w utrzymaniu zieleni miejskiej. Z kolei największe niezadowolenie budzi stan infrastruktury technicznej i dróg. Staramy się nadążać za tymi oczekiwaniami – trwa budowa ul. Artyleryjskiej, rozbudowujemy układ komunikacyjny na Jarotach, remont ul. Partyzantów rozpocznie się wkrótce, podobnie jak budowa skrzyżowania Armii Krajowej z Obrońców Tobruku czy drogi na Ostrzeszewo. Wraz z modernizacją transportu zbiorowego powstanie nowy układ komunikacyjny – wyjaśnia prezydent. (wejdź na www.artleryjska.olsztyn.eu)
Zdaniem mieszkańców kluczowe dla rozwoju miasta i wzmacniające pozycję Olsztyna dziedziny, które należy wspierać to przede wszystkim oferta turystyczna oraz infrastruktura transportowa – drogi, lotniska, transport zbiorowy. W celu zwiększenia konkurencyjności miasta należy też zadbać o bazę rekreacyjno-sportową oraz o bazę edukacyjną, w tym szkolnictwo wyższe. Co czwarty ankietowany uważa również, że silną pozycję Olsztyn jest w stanie osiągnąć dzięki innowacyjnej przedsiębiorczości, rozumianej jako dysponentów nowoczesnego parku technologicznego i nakierowanej na wiedzę. (zobacz www.parktechnologiczny.olsztyn.eu)
Za priorytetowe inwestycje uznano: budowę obwodnicy miasta - zdanie 96,7% respondentów, oraz budowę ulicy Obiegowej (łącząca Sikorskiego, przez Piłsudskiego, do Towarowej). Życzeniem mieszkańców jest też rozbudowa systemu ścieżek rowerowych oraz budowa wodnego centrum sportowo-rekreacyjnego i ulicy Nowobałtyckiej. Z uzyskanych odpowiedzi wyłania się obraz miasta spokojnego i cichego, posiadającego zadbane, czyste i dobrze oświetlone ulice i chodniki, dobrze utrzymane budynki, czyste powietrze oraz należyty stan i utrzymanie zieleni. Osiedla, stanowiące pod tym względem wizytówkę miasta to przede wszystkim: Brzeziny, Redykajny, Osiedle Generałów, Zielona Górka i Likusy. Najsłabiej pod tym względem wypadają osiedla: Śródmieście, Kościuszki, Wojska Polskiego. Jednocześnie mieszkańcy Olsztyna dostrzegają na swoich osiedlach obszary, zasługujące na zdecydowaną negatywną ocenę. Dotyczy to przede wszystkim: ilości miejsc parkingowych oraz braku stosownych udogodnień architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
W opracowaniu czytamy: Autorefleksja na temat standardu życia mieszkańców Olsztyna wypadła pomyślnie, większość zapytanych ludzi uznało, że ich poziom życia nie jest niski. Najniższą samoocenę mają mieszkańcy Zatorza, oraz osiedla Grunwaldzkiego. Najwyżej ocenili swoje osiedla mieszkańcy Osiedla Generałów, Redykajn i Kętrzyńskiego. Zalety swojej okolicy widzą też mieszkający na terenie: Dajtek, Gutkowa i Zielonej Górki.
Powróć do archiwum