Nabytki, czyli „nowe” zabytki w Muzeum Warmii i Mazur
Od niedzieli (19.01) do końca tygodnia w olsztyńskim Muzeum Warmii i Mazur można zobaczyć wystawę prezentującą ubiegłoroczne nabytki oraz obiekty poddane konserwacji.
W 2019 roku Muzeum Warmii i Mazur pozyskało 522 zabytki, z których 193 są prezentowane na wystawie. Dodatkowo można zobaczyć 8 obiektów po konserwacji i 50 depozytów. W sumie muzeum ma obecnie 114 050 pozycji inwentarzowych.
Spośród pozyskanych przez Dział Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego w 2019 roku obiektów najstarszym i zarazem najcenniejszym jest grafika przedstawiająca panoramę Lidzbarka Warmińskiego wykonana przez Johana Lithena w 1706 roku.
Archeolodzy z muzeum prezentują siekierę krzemienną z Rychlik (niedaleko Elbląga) którą wiązać należy z pierwszymi pasterzami na naszym terenie, czyli ludnością kultury ceramiki sznurowej (ok. 2 500 p. n.e.).
Muzeum Przyrody pokazało m.in. samca mało znanej i rzadkiej wąsatki. Ptak ten zamieszkuje rozległe łany trzcin nad jeziorami, stawami i rzekami. Należy do gatunków, które dużo łatwiej usłyszeć aniżeli zobaczyć. Ozdobą samczyka jest czarny wąs poniżej oczu, samiczka tej ozdoby jest pozbawiona. W ostatnich latach w Polsce, w tym także na Warmii i Mazurach, obserwuje się wzrost liczebności i rozprzestrzenienia tego pięknego, niewielkiego ptaka.
Z wystawą można się zapoznać do końca nadchodzącego tygodnia.
Powróć do archiwum