Idź do treści strony
29.02.2012 08:58

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", polskie święto państwowe poświecone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w Olsztynie odbędą się uroczystości upamiętniające wszystkich poległych podczas II Wojny Światowej zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski.


Program Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie:
11.00 - Seminarium „Żołnierze Wyklęci - droga do niepodległości” - sala 160 Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie (obowiązują imienne zaproszenia)
12.15 - Projekcja filmu „Żołnierze wyklęci” - sala 52 Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie
14.30 - Apel Pamięci pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności w Olsztynie

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i inny sposób, przedstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

„Przywróćmy ich pamięci” – Akcja edukacyjna IPN i TVP Historia: www.ipn.gov.pl/wykleci

Powróć do archiwum
Pogoda