Idź do treści strony
05.08.2011 12:00

Noc Cygańska

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na pełną trakcji Noc Cygańską, która odbędzie się w sobotę 6 sierpnia o godz. 20.00 do Amfiteatru im. Czesława Niemena. Na scenie zobaczymy zespół Hitano oraz ich gości – Teresę Mirgę i zespół Kała Bała, Cezarego Makiewicza, Zbigniewa Hofmana i Kapelę Muzyki Kuchennej JAZGODKI. Wstęp wolny.

W jedyną w swoim rodzaju rozśpiewaną, roztańczoną, upojną NOC CYGAŃSKĄ zabierze Państwa olsztyńska grupa HITANO oraz ich goście TERESA MIRGA z zespołem KAŁE BAŁA oraz JAZGODKI. Jest jedyna w swoim rodzaju okazja by poznać bliżej kulturę i obyczaje Romów, okazja by zanurzyć w ich radosnej i niezwykle barwnej twórczości. W programie melodie, pieśni i tańce z węgierskim, rumuńskim, mołdawskim rodowodem.
 
TERESA MIRGA i ZESPÓŁ KAŁE BAŁA

Teresa Mirga to Cyganka niezwykła, poetka z Czarnej Góry na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane od dawna przez Romów od Karpat po Bałkany. Gra na gitarze klasycznej, co wśród Cyganów jest rzadkością. W jej repertuarze bardzo często pojawiają się pieśni o treściach religijnych.
 
JAZGODKI

Kapela Muzyki Kuchennej Jazgodki powstała z potrzeby grania i dzielenia się muzyką. Jazgodki skupiają się głównie na europejskiej muzyce tradycyjnej - nie ograniczając się do jednego kraju, bądź konkretnej kultury. Grają wszystko to, co cieszy serce, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tanecznej, która służy spotkaniom i wspólnemu świętowaniu. Fascynuje ich muzyczna różnorodność świata oraz cudowne właściwości grania, słuchania i tańczenia.
 
 
HITANO

Zespół powstały w Olsztynie z inicjatywy Adama Fedorowicza, który również jest prezesem Olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej HITANO.Hitano to jeden z nielicznych zespołów romskich w Polsce grających tradycyjną muzykę romską. Grupa jest znakomitym przykładem integracji romsko-polskiej, gdyż oprócz olsztyńskich Romów, zespół tworzy również kilku artystów polskich, którzy wzbogacają kapelę cygańską. Zespół zachowuje oryginalne brzmienie muzyki cygańskiej, grając na charakterystycznych dla niej instrumentach, tańcząc w tradycyjnych strojach i śpiewając na żywo. Repertuar to zarówno stare cygańskie romanse jak i współczesne kompozycje oparte na folklorze cygańskim. Wielbiciele romskiej muzyki podkreślają , że na występach tego zespołu można "Cofnąć się w czasie" i poczuć klimat prawdziwego taborowego śpiewu i tańca przy ognisku.
 

więcej na www.mok.olsztyn.pl

Powróć do archiwum
Pogoda