Idź do treści strony
27.07.2010 09:07

Nowe trasy rowerowe

 

Pierwszego sierpnia 2010 roku na terenie olsztyńskiego Lasu Miejskiego zostanie otwarty pilotażowy fragment Systemu Tras Rowerowych. Będzie to oferta dla miłośników niemal wszystkich odmian rowerowania - od rodzinnych przejażdżek, poprzez popularne maratony MTB, aż do bardzo wymagającego kolarstwa ekstremalnego.

 

Dzięki współpracy miejskich jednostek ze środowiskiem olsztyńskich rowerzystów opracowano i oznakowano a także wyposażono w niezbędną infrastrukturę cztery trasy. Bardzo się cieszę z tej współpracy – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Zapał, wiedza i umiejętności naszych środowisk rowerowych zaprocentowały niezwykłym projektem. Mam nadzieję, że to świetny początek uczynienia Olsztyna miastem przyjaznym rowerzystom – dodaje.  

Wszyscy znamy Olsztyn jako miasto o olbrzymim potencjale sportowym i rekreacyjnym, trwająca konkurencja wśród miast wielkości Olsztyna sprawia, iż musimy reagować szybko, rozsądnie i pomysłowo. Adam Dowgird i Mirosław Arczak przygotowali kilka odpowiedzi na pytania dotyczące projektu:  

Dlaczego rower?

- jest pojazdem na wskroś przyjaznym przyrodzie, użytkownikowi i jego kieszeni. Nie emituje spalin, nie hałasuje, pozwala pokonywać znaczne odległości, a przy okazji wspomaga zdrowie i kondycję.

- jest pojazdem demokratycznym, umożliwiającym legalne i bezpieczne poruszanie się praktycznie każdemu- bez względu na wiek, status materialny czy stopień wytrenowania.

- użytkownicy rowerów są coraz liczniejszą grupą, której nie można marginalizować

- aktualne badania dowodzą, iż 70% polskich gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden rower, a znaczna większość spośród tej grupy oczekuje na lepsze warunki jazdy, sprzyjające wygodzie i bezpieczeństwu.

- rower staje się modnym i pożądanym atrybutem, świadczącym o aktywnym, zdrowym i dynamicznym stylu życia, który odpowiada wielu osobom, rodzinom i grupom znajomych w różnym wieku.  

Dlaczego system szlaków i tras?

- daje czytelną i spójną ofertę, łatwo rozpoznawalną i charakterystyczną.

- umożliwia łatwiejsze administrowanie, utrzymanie i konserwację, a jednolite elementy infrastruktury umożliwiają obniżenie kosztów z tym związanych.

Dlaczego w olsztyńskim Lesie Miejskim?

- cały Las Miejski można uznać za obiekt na tyle wszechstronny, że z powodzeniem może on zagwarantować rowerową rekreacje dla prawie każdego cyklisty.

- badania i obserwacje lokalnego ruchu rowerowego wskazują na to, że cyklistom odwiedzającym Las Miejski brakuje tam infrastruktury, pozwalającej orientować się w terenie i wygodnie odpoczywać.

- taki system może wspomóc działania edukacyjne i promocyjne dotyczące Lasu Miejskiego. Tablice informacyjne mogą przekazywać wiedzę historyczną i przyrodniczą, związaną wprost z miejscem, w którym zostały ustawione.

- każdy rowerzysta i rowerzystka ma inne wymagania, potrzeby i możliwości. System przewiduje szlaki i trasy na różnym poziomie trudności, o czym będą bardzo dokładnie informowały tablice zlokalizowane przy poszczególnych drogach i ścieżkach, a także wszystkie materiały promocyjne.

- na potrzebę otwarcia tego terenu na rowerzystów wyraźnie wskazuje „Koncepcja rozwoju tras rekreacyjnych” opracowana w 2009 r. na zlecenie Urzędu Miasta w Olsztynie przez konsorcjum firmy WYG International oraz stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

- gminy sąsiadujące z Olsztynem już teraz dysponują rozwiniętą siecią turystycznych szlaków rowerowych, umożliwiającą naturalne przedłużenie terenów Lasu Miejskiego i znaczne rozszerzenie obszaru „przyjaznego” rowerowej rekreacji.  

1. rowerowego szlaku „rodzinnego”, który wykorzysta istniejące drogi leśne najlepszej jakości. Jednocześnie będzie to szlak przebiegający po terenach ciekawych historycznie i przyrodniczo oraz o bardzo przystępnym dystansie wynoszącym niespełna 10km.   

2. rowerowej trasy XC (cross country), która będzie przypominała trasy maratonów MTB, cieszących się coraz większą popularnością.  

 

3. rowerowej trasy ENDURO, prowadzącej po wąskich i krętych ścieżkach. Trasa wymaga nieco lepszego przygotowania technicznego, daje wiele frajdy miłośnikom szybkiej jazdy w trudnym terenie. Enduro jest jednym z dynamiczniej rozwijających się stylów jazdy na rowerze górskim.  

4. rowerowej trasy EXTREME, której nazwa mówi sama za siebie.

Będzie  to zupełna nowość  - specjalnie przygotowane ścieżki, tzw. „singletrack”  wymagające sporych umiejętności i doświadczenia, a  także odpowiedniego roweru i wyposażenia. Będą to jedne z pierwszych tego typu tras w Polsce. Trasy EXTREME to także działający na terenie Lasu Miejskiego Bikepark Wąwóz, który dostosowany jest do potrzeb  początkujących rowerzystów extremalnych, jak również spełnia oczekiwania ekspertów w tej dyscyplinie.  

Jak to ma wyglądać w przyszłości?

W ramach opisywanego systemu szlaków i tras zostaną przeprowadzone badania terenowe (ilościowe i jakościowe), które określą: - grupy głównych adresatów tych działań - natężenie ruchu „rekreacyjnego” (rowerowego i pieszego) na terenie Lasu  Miejskiego - upodobania adresatów w kwestii wybieranych tras, korzystania z    poszczególnych elementów infrastruktury - atrakcyjność pilotażowego fragmentu - ewentualne braki w dostępnej infrastrukturze. Analiza wyników tych badań umożliwi planowanie kolejnych działań w sposób uzasadniony i uporządkowany, a także pozwoli odpowiednio dysponować funduszami na dalsze rozwijanie niniejszego systemu.    

Docelowo cały teren olsztyńskiego Lasu Miejskiego ma być objęty systemem rowerowym, połączonym z sieciami turystycznymi na terenie sąsiednich gmin i całego Powiatu.  

Opisywany system ma działać: - odśrodkowo, czyli stanowić unikalny sposób promowania rowerowej rekreacji, możliwy do powielania i adaptowania na terenach poza Lasem Miejskim, obejmując tym samym coraz większy obszar - dośrodkowo, czyli skupiać w sobie możliwie wiele wyjątkowych atrakcji, aby stanowić swoiste „centrum” rowerowej rekreacji w regionie.     

Kontakt z osobami realizującymi: Zarząd Zieleni Miejskiej: sekretariat@zzmolsztyn.pl; 89 526 64 62  

Stowarzyszenie Warmiński Klub Rowerowy „Fan”: adam.dowgird@wp.pl; 608 680 784 p.rynio@wp.pl  796696151  

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Olsztyn ds. Transportu Rowerowego: arczak.miroslaw@olsztyn.eu; 507 617 656  

 

 

 

 

 

Powróć do archiwum
Pogoda