Idź do treści strony
18.04.2025 11:24

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

18 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – święto wszystkich tych, którzy swoją codzienną pracą, wiedzą i pasją przyczyniają się do ratowania oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. Ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), dzień ten ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia i wartości zabytków oraz zwrócenie uwagi na konieczność ich ochrony i konserwacji.

To wyjątkowa okazja, by docenić pracę konserwatorów zabytków, archeologów, historyków sztuki, architektów, a także właścicieli, zarządców i miłośników zabytkowych obiektów – wszystkich, którzy dbają o zachowanie materialnego śladu naszej historii dla przyszłych pokoleń.

Jednym z działań wspierających ochronę zabytków i zwiększających świadomość społeczną w tym zakresie jest ich odpowiednie oznakowanie. Tabliczka z napisem „Zabytek chroniony prawem” i charakterystycznym symbolem „Błękitnej Tarczy” to nie tylko formalne wyróżnienie – to także sygnał dla mieszkańców i turystów, że mają do czynienia z obiektem o wyjątkowej wartości historycznej, architektonicznej lub kulturowej.

W Olsztynie pierwsze tabliczki z Błękitną Tarczą pojawiły się już na ratuszu miejskim przy Placu Jana Pawła II 1 oraz na budynku Urzędu Miasta przy ul. Wyzwolenia 30. To symboliczny, ale i praktyczny krok w stronę lepszego oznakowania i docenienia miejsc, które stanowią fundament tożsamości miasta.

W ramach tegorocznych obchodów Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przygotowało 20 emaliowanych tabliczek z Błękitną Tarczą, które zostaną przekazane właścicielom nieruchomości zabytkowych. Akcja ma charakter otwarty – osoby zainteresowane otrzymaniem tabliczki mogą zgłaszać się drogą mailową, wysyłając wiadomość na adres: mkz@olsztyn.eu.

To nie tylko forma wyróżnienia, ale też wyraz troski o wspólne dziedzictwo. Znak Błękitnej Tarczy przypomina, że dany obiekt nie jest zwyczajnym budynkiem – to świadek historii, który zasługuje na szacunek, ochronę i odpowiedzialne użytkowanie.

Ochrona zabytków to zadanie, które wymaga współpracy wielu środowisk – instytucji publicznych, specjalistów, ale także społeczności lokalnych i każdego z nas. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków przypomina, że dziedzictwo kulturowe to wspólny skarb, o który warto dbać – nie tylko od święta.

Powróć do archiwum
Pogoda