Idź do treści strony
26.05.2021 10:16

Olsztyn przed sezonem

Wielkimi krokami zbliża się turystyczny sezon w stolicy regionu. Przedstawiciele miejskich instytucji pracowali nad przygotowaniem zarówno oferty, jak i bazy, by była gotowa na przyjęcie gości.

Na terenie stolicy Warmii i Mazur na przyjezdnych czekają nieco ponad trzy tys. miejsc noclegowych, m.in. w trzech czterogwiazdkowych i sześciu trzygwiazdkowych hotelach. Poza tym do dyspozycji pozostaje 190 miejsc campingowych.

Cykl imprez kulturalnych i rozrywkowych przygotował Miejski Ośrodek Kultury. Tegoroczne przedsięwzięcie będzie się odbywać pod hasłem "Na wypasie". I rzeczywiście, to bogata oferta, której częścią są znakomici artyści i interesujące wydarzenia.

- Była tworzona w przemyślany sposób, by dotrzeć do jak najszerszych kręgów społecznych, w tym całych rodzin - mówi dyrektor MOK-u, Mariusz Sieniewicz. - Wzorem lat ubiegłych, wakacyjna propozycja nie ogranicza się jedynie do obszaru Amfiteatru, lecz wychodzi na teren całego Starego Miasta, Śródmieścia, a nawet olsztyńskich osiedli.

To cały przekrój wydarzeń, m.in. koncerty i festiwale muzyczne, działania animacyjne i edukacyjne, wystawy i instalacje plenerowe, pokazy filmowe czy przedstawienia teatralne. To łącznie około 70 wydarzeń, które będą realizowane w 17 lokalizacjach.

W tym czasie nie zabraknie także propozycji Miejskiej Biblioteki Publicznej, Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, BWA Galerii Sztuki czy Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Wielbiciele aktywnego spędzania czasu znajdą coś dla siebie choćby w Lesie Miejskim. Jest tam pięć szlaków pieszych, pięć tras rowerowych różnej trudności, ścieżki dydaktyczne. Można też wybrać się na kajakowy spływ Łyną.

Bez wątpienia głównym miejscem, w którym w trakcie sezonu będą przebywać turyści, jak i olsztynianie, będzie Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Kompleks obiektów nad największym akwenem naszego miasta w wakacyjnych miesiącach każdego roku odwiedza kilkaset tys. osób.

- Goście będą mieć do dyspozycji m.in. cztery wypożyczalnie sprzętu sportowego i pływającego - mówi dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jerzy Litwiński. - Sprzęt, jaki oferujemy to choćby rowery turystyczne, trekkingowe, nartorolki, łyżworolki, zestawy gier, kajaki, rowery wodne, deski sup czy kitesurfing. Ofertę wzbogacają place zabaw, boiska do sportów plażowych, promenady spacerowe, ścieżki rowerowe i tarasy widokowe oraz obiekty gastronomiczne.

Kąpieliska nad olsztyńskimi jeziorami - Ukielem oraz Skandą - zostaną otwarte 26 czerwca. Alternatywę dla plaży miejskiej i kąpielisk w dni niepogody stanowi kryta pływalnia Aquasfera. Poza tym do dyspozycji będą boisko ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Jeziołowicza oraz skatepark w Parku Kusocińskiego.

W trakcie szeroko rozumianego sezonu odbędzie się także szereg wydarzeń sportowych. Wśród najważniejszych zaplanowano Puchar Europy w Triathlonie, Ukiel Rugby Beach Club, amatorskie regaty "Olsztyn Żegluje!" i ultramaraton rowerowy ŚWIR 2021.

Bezpieczeństwa mieszkańców i gości naszego miasta będą pilnować policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy WOPR.

Wszelkie zaplanowane przez miejskie jednostki atrakcje i wydarzenia uzależnione są od sytuacji epidemicznej w kraju. W związku z pandemią koronawirusa może się okazać, że część z nich nie będzie możliwa do zrealizowania.

Powróć do archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 21°C
Częściowe zachmurzenie 22°C