Olsztyn w kwietniu
Nadchodzą kolejne aktywne dni. Czas odkurzyć rower, przygotować kijki, dresy a może nawet kajak. Kwiecień przynosi ciekawe wyprawy, wycieczki, rajdy. Zapraszamy. Bądź aktywny w kwietniu! Więcej na www.aktywnie.olsztyn.eu
Rajdy krótkie
Termin i miejsce startu: 18 kwietnia 2010, godz. 10.00, Ratusz
Rajdy rowerowe - trasy krótkie, „rodzinne” adresowane są do osób mniej wprawionych w jeździe na rowerze. Do udziału zachęcamy przede wszystkim całe rodziny. Jak twierdzą instruktorzy z „Kołodromu”, w kilkuletniej historii rajdów rodzinnych jeszcze nikt nie „wymiękł”. Doświadczenie i „chill outowe” tempo jazdy to czysta frajda. Zwłaszcza, że każda trasa to możliwość odkrycia niezwykle ciekawych miejsc, śladów i pamiątek po burzliwej przeszłości Olsztyna i południowej Warmii. Opiekunowie dyscypliny: Ryszard Prątkowski, Dariusz Stecki (Stowarzyszenie „Kołodrom")
Trasa i dystans Olsztyn - Łupstych - Gutkowo - Likusy - Olsztyn (20 km)
Opis trasy - Trasa wiedzie czarnym szlakiem wokół jez. Ukiel do Łupstychu położonego nad zatoka Łabędzia Szyja. Zobaczymy nową zabudowę willową w Gutkowie i jez. Redykajny. Lasem miejskim ścieżką nad Łyną dotrzemy na Stare Miasto.
Czy wiesz, że…
Wszystkie olsztyńskie osiedla, które leżą na trasie wycieczki były w przeszłości wioskami, które powstały jeszcze przed założeniem miasta.
Rajdy długie
Termin i miejsce startu: 18 kwietnia, godz. 10.00. Pod budynkiem Ratusza.
Rajdy rowerowe - trasy długie („zaawansowane”) adresowane są do osób bardziej doświadczonych, szukających wycieczek bardziej wymagających pod względem długości trasy i tempa jazdy, na dystansie do 70 km. Udział doświadczonych instruktorów gwarantuje bezpieczeństwo, a towarzyszący każdej wyprawie przewodnicy zadbają o to, by z każdej wyprawy przywieźć garść mniej lub bardziej znanych, ale na pewno ciekawych faktów związanych z historią Olsztyna i okolic. Opiekun dyscypliny: Mirosław Arczak (Klub Turystyki Rowerowej „4R” PTTK)
Trasa i dystans J. Długie - J. Siginek – J. Tyrsko - J.Redykajny - rzeka Łyna - rzeka Wadąg - J. Track - J. Skanda - J. Kortowskie - J.Ukiel (spotkanie z trasą rodzinną) - 55 km. Opis trasy W granicach administracyjnych Olsztyna znajduje się 15 jezior, w tym 13 mających powyżej 1 ha, najgłębsze z nich, Ukiel ma 43 m głębokości. Obecnie jeziora stanowią ponad 8% powierzchni miasta.
Czy wiesz, że…
Eksperyment kortowski (metoda rekultywacji jezior ) był pierwszym tego typu na świecie. Niski koszt metody spowodował zastosowanie jej na wielu jeziorach. Zobacz także: Opisy jezior na www.przyroda.mazury.pl
Spływy kajakowe
Termin i miejsce startu: 25 kwietnia 2010 godz. 9.30. Pętla autobusowa w miejscowości Słupy.
Spływy rz. Łyna, Wadąg, Kośną i Pisą Warmińską to momentami przeżycia godne Missisipi. Może z tą różnicą, że w naszych rzekach nie ma aligatorów… Są za to fantastyczne ślady dziedzictwa historycznego oraz przyrodniczego, co z pewnością przybliżą przewodnicy biorący udział w spływach. Podczas spływu można będzie wyjść z kajaku i zwiedzić ciekawe obiekty zabytkowe oraz krajobrazowe leżące w sąsiedztwie rzeki. Opiekun dyscypliny: Milan Rzepkowski (PTTK)
Trasa i dystans „Wadąg” – Odcinek Słupy- jezioro Wadąg – rzeka Wadąg – Elektrownia „Łyna” (14 km) Zapisy i kaucja Oddział Warmińsko – Mazurski PTTK w Olsztynie, ul. Staromiejska 1/13, tel./fax. (0-89) 527-36-65
Opis trasy Trasa dość łatwa, choć uciążliwość powodują dwie przenoski na elektrowniach wodnych na Wadągu. Jezioro Wadąg ma około 5km2 powierzchni i 36 m głębokości. Po drodze elektrownia wodna z 1924 roku w Wadągu, stojąca na miejscu dawnej papierni. Za elektrownią w Kieźlinach do mostu w ciągu ul. Wojska Polskiego, w zależności od poziomu wody, rzeka przybiera charakter górski. Czas płynięcia ok. 5 godz. Dalsza trasa łatwa i nieuciążliwa. Czy wiesz, że… Słynny kadr z czołówki „Stawki większej niż życie” ze spadającym do rzeki samochodem nakręcany był przy moście nad Wadągiem w ciągu drogi do Dywit. Zobacz także: Opis szlaku kajakowego na www.szlaki.mazury.pl
Marszobiegi
Termin, miejsce startu: 11.04.2010, godz. 10:00; tablica z trasami biegowymi naprzeciwko CEiIK-u (Jakubowo),
Marszobiegi - familijne spotkania rekreacyjne dla każdego (zwłaszcza rodzin!), kto pod okiem profesjonalnych instruktorów chce przełamać w sobie „lenia” i strach przed bieganiem, a przy okazji poprawić kondycję i zrzucić zbędne kilogramy. Wariant dla początkujących i debiutantów na krótkich dystansach na terenie Parku Jakubowo, Stadionu Leśnego i Lasu Miejskiego. Opiekun dyscypliny: Wojciech Jeger (Sklep OLIMP). Zajęcia w tym cyklu poprowadzi m.in. Ryszard Szparak, olimpijczyk z Moskwy!
Nordic Walking
Termin i miejsce startu: 11 kwietnia 2010 r., godz. 10.00. Jakubowo- CEIK (dawne WDK), pętla autobusowa.
Marsze nordic walking - Chodzić z kijkami może każdy i może w zasadzie w każdym miejscu na ziemi. Ale i tak największe doznania z modnego dziś chodzenia z kijkami przeżyjecie chodząc po Warmii. Zwłaszcza, że do dyspozycji macie najlepszych instruktorów, którzy pomogą wam bezlitośnie rozprawić się z wałkami tłuszczu, a przewodnicy z PTTK przy okazji odkryją przed wami mnóstwo intrygujących tajemnic i śladów historii. Wyprawy mają czysto rekreacyjny charakter i odbywają się na zróżnicowanych dystansach. Ważne! Należy mieć własne kijki. Opiekunki dyscypliny: Elżbieta Nowak (PTTK) i Katarzyna Banasik-Kozłowska (profesjonalna instruktorka nordic walking).
Trasa i dystans Olsztyn: Jakubowo – Aleja Wojska Polskiego - Zamek – 3 km
Opis trasy Trasa spaceru wiedzie z popularnego niegdyś miejsca odpoczynku olsztynian, Parku Jakubowo. Po drodze zobaczymy m.in. jak na miejscu browaru powstaje nowe osiedle, spojrzymy na budynki pierwszego w Olsztynie zakładu energetycznego i na charakterystyczna dla lat 50. ub. wieku zabudowę al. Wojska Polskiego. Warto zapamiętać okolice mostu nad torami. Niebawem, po ponad 100 latach, zmieni się ono nie do poznania.
Czy wiesz, że…
Na Stadionie Leśnym Józef Szmidt ustanowił w 1960 roku rekord świata w trójskoku rezultatem 17,03m.
Przewodnik czeka
Termin i miejsce startu: 10 kwietnia 2010 r., godz. 10.00. Ratusz
Spacery z cyklu "Przewodnik czeka" - wycieczki po Olsztynie z przewodnikiem to wyborna okazja, by zajrzeć w najbardziej pasjonujące rozdziały z historii miasta i okolic. Echa ważnych wydarzeń, świadectwa działalności wybitnych postaci, pamiątki po świetnych i tych ponurych czasach z lokalnej przeszłości. Jeśli chcecie poznać walory kulturowe i przyrodnicze (pomniki przyrody) Olsztyna i okolic, uczyńcie to w miłej i przyjaznej atmosferze wypraw z cyklu „Przewodnik Czeka”. Dowiecie się o swoim mieście tego, co w codziennym pośpiechu umyka waszej uwadze. Opiekun dyscypliny: Andrzej Bobrowicz (PTTK) Trasa i dystans Olsztyn: Ratusz – Planetarium – Villa Pallas – Obserwatorium Astronomiczne – Hala Urania – 1 km
Opis trasy Wzgórze Św. Andrzeja zapomniana nazwą wzgórza, które jeszcze 50 lat temu stanowiło wschodnią granicę zasięgu miasta Olsztyna. Dawną zabudowę wzgórza stanowiła jedynie wieża ciśnień – obecnie Obserwatorium Astronomiczne oraz kasyno wojskowe. Atrakcjami wycieczki będą seans w Planetarium i pokaz panoramy miasta z tarasu Obserwatorium Astronomicznego.
Czy wiesz, że… … w zbiorach olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym znajduje się polska flaga, która była na Księżycu i kawałki księżycowego gruntu przywiezione jako pierwsze na Ziemię przez załogę Neila Armstronga.
Powróć do archiwum