Idź do treści strony
16.04.2021 12:12

Olsztynianie zdecydowali w sprawie "Macierzyństwa"

Przez dwa tygodnie olsztynianie wskazywali najlepszą spośród trzech proponowanych lokalizacji. Znamy już wyniki ankiety w sprawie umiejscowienia rzeźby "Macierzyństwo".

Wśród zaproponowanych był Park Podzamcze, skwer niedaleko HD Manhattan oraz skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego w okolicy Domu Samotnej Matki u zbiegu ulic Jagiełły i Konopnickiej. W internetowej ankiecie, która odbyła się między 31 marca a 15 kwietnia, oddanych zostało łącznie 1876 niezdublowanych głosów.

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego. Na ten teren oddano aż 980 głosów (52,2 proc.). Drugie miejsce - z 501 wskazaniem (26,7 proc.) - zajął Park Podzamcze. Natomiast na skwer przy DH Manhattan zagłosowało 395 osób (21,1 proc.).

- Bardzo dziękuję olsztynianom za wzięcie udziału w głosowaniu - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Myślę, że to dobre miejsce dla "Macierzyństwa". Pobliże Dworca Zachodniego nawiązuje poniekąd do poprzedniej lokalizacji rzeźby i sprawia, że wiele osób będzie mogło zobaczyć to dzieło. Natomiast Dom Samotnej Matki jest symbolicznym dopełnieniem, nawiązującym do tytułu tej pracy.

"Macierzyństwo" zostało zabezpieczone na terenie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Augustowskiej.

- Teraz przed nami przygotowanie projektu i sfinalizowanie wszelkich niezbędnych formalności - informuje miejski konserwator zabytków, Anna Bobko. - Gdy wszystko dopniemy na ostatni guzik, rzeźba zostanie umiejscowiona w nowej lokalizacji.

Dzieło Kazimierza Zielińskiego z 1978 roku jest jednym z dwóch o tym samym tytule, jakie znajdują się w Olsztynie. Jedna rzeźba zdobi pl. Jana Pawła II przed ratuszem, natomiast druga - do niedawna - stała przy pl. Konstytucji 3 Maja niedaleko Dworca Głównego. Zmiana jej lokalizacji podyktowana jest przede wszystkim niedawną rozbiórką hotelu, w pobliżu którego stało dzieło.

Powróć do archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 8°C
Pochmurnie 14°C