Idź do treści strony
14.05.2021 12:12

Olsztyńscy strażnicy wsiedli na rowery

To tradycja, że w czasie cieplejszych miesięcy strażnicy miejscy z Olsztyna uruchamiają dodatkowy sposób patrolowania miasta. Już teraz można spotkać funkcjonariuszy przemieszczających się jednośladami.

Krótkie spodenki, koszulka polo, kask i rower - to nieodłączne atrybuty patrolujących. Na terenie Olsztyna specyficzne zespoły strażników pojawiają się od wielu lat.

- Aura wreszcie pozwoliła strażnikom wyruszyć w rejon na rowerach - mówi komendant straży miejskiej, Jarosław Lipiński. - Patrole rowerowe, których zadaniem jest dbanie o spokój i porządek publiczny oraz bezpieczeństwo dojadą tam, gdzie nie może dotrzeć patrol zmotoryzowany, a jednocześnie szybciej niż patrol pieszy.

Dobra pogoda zachęca do podróżowania rowerem. Na olsztyńskich ulicach obserwujemy coraz więcej wielbicieli jednośladów. Dlatego przy okazji przypominamy zasady obowiązują rowerzystów na drodze.
1. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać każdy rowerzysta to sprawny rower. Zgodnie z przepisami musi on posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) z przodu; co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) z tyłu; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
2. Rowerzysta powinien poruszać się po drogach dla rowerów. W przypadku gdy takich nie ma należy w pierwszej kolejności skorzystać z pobocza. Dopiero w przypadku kiedy nie ma wyznaczonych dróg dla rowerów i brak jest pobocza możliwe jest poruszanie się po jezdni.
3. Jazda chodnikiem jest dopuszczona w trzech przypadkach:
a) panują złe warunki pogodowe jak śnieg, gęsta mgła czy ulewa
b) chodnik jest szerokości przynajmniej 2 metrów, brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
c) rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10 roku życia
Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi.
4. Rowerzysta chcąc przekroczyć przejście dla pieszych winien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.
5. Zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza podczas przejazdu przez skrzyżowanie należy sygnalizować ruchem ręki.
6. Zabrania się jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, a także czepiania się innych pojazdów.
7. Podobnie jak w przypadku kierowców innych pojazdów zabrania się jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Powróć do archiwum
Pogoda