Idź do treści strony
11.08.2022 12:55

Piknik dermatologiczny na Ukielem

Najbliższy weekend to nie tylko czas ogromnej eko-imprezy na terenie CRS Ukiel. To także okazja, by przebadać własną skórkę podczas organizowanego przez Szpitale Pomorskie "Dermatoprzystanku".

Piknik "Dermatoprzystanek" odbędzie się w sobotę i w niedzielę (13-14 sierpnia) od 11:00 do 15:00 w pobliżu plaży nr 3 nad jez. Ukiel. Będzie można nie tylko sprawdzić stan skóry, ale także - w przypadku niepokojących zmian - skorzystać z porad dermatologów.

- Będzie to również okazja do skorzystania z działań edukacyjnych, jak dbać o skórę, by ochronić się przed czerniakiem - informuje Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich.

Badania są skierowane do mieszkańców trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego - osób czynnych zawodowo, głównie do pacjentów w wieku 50-64 lata lub osób w wieku 15-49 tylko przypadku jasnych zaleceń lekarza związanych z występowaniem czynników ryzyka lub występowania niepokojących znamion. Dla dzieci zaplanowano liczne animacje, konkursy i zabawy.

Piknik jest realizowany w ramach programu "ABCDE samokontroli znamion – ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów skóry", którego celem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat zapobiegania nowotworom skóry i metod samobadania znamion.

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Co warto o nich wiedzieć? Należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

Aby uniknąć nowotworu, zaleca się:
- unikanie opalania się,
- stosowanie przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem),
- nieużywanie solariów,
- samokontrolę znamion i pieprzyków (warto je sfotografować i porównywać ich stan po miesiącu, dwóch),
 kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu,
- dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.

Osoby, które mają dużo piegów i znamion, jasną karnację, rude lub blond włosy, są narażone na większe ryzyko zachorowania na czerniaka. Ryzyko tego nowotworu zwiększa się też, jeśli na czerniaka chorował bliski członek rodziny, a także u osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.

Warto wiedzieć, że trzeba uważać na wszelkie zmiany zachodzące na znamionach i pieprzykach. Niepokojąca może okazać się zmiana zabarwienia (szczególnie na ciemniejsze lub niejednolite) oraz wielkości i kształtu znamienia. Wszelkie zmiany lub pojawienie się nowych znamion o powyższych cechach należy zgłosić do lekarza.

Powróć do archiwum
Pogoda