Idź do treści strony
10.02.2021 14:13

Planetarium wznawia działalność

Dobre wieści dla wielbicieli edukacyjnych projekcji, wyświetlanych na kopule olsztyńskiego planetarium oraz innych propozycji instytucji. Wznowienie działalności już w piątek (12 lutego).

Podobnie jak szereg olsztyńskich instytucji kultury, także planetarium od pierwszych dni listopada było zamknięte dla odwiedzających. Teraz jednak to się zmieni i ponownie będzie można cieszyć się przygotowaną ofertą.

- Na tę chwilę, zgodnie z rządowymi wytycznymi, seanse wznawiamy do 26 lutego - informuje dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. - Obowiązują oczywiście obostrzenia, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa. Zgodnie z reżimem sanitarnym udostępnimy nie więcej niż połowę miejsc w sali projekcyjnej.

Poza regularnymi seansami, w planetarium obywa się szereg imprez niezwiązanych bezpośrednio do edukacyjnych projekcji. W najbliższych dniach szykują się dwa takie wydarzenia.

Pierwsze z nich to walentynkowa odsłona cyklu "Muzyka pod gwiazdami" (niedziela, 14 lutego; wstęp - 10 złotych), który prowadzi Leszek Błaszkiewicz. To spotkanie upłynie z muzyką dedykowaną miłości, mającą miłość w tytule lub z nią się kojarzącą. Podczas przeszło godzinnego koncertu usłyszymy najbardziej znanych wykonawców muzyki elektronicznej ze świata, jak np. Vangelisa, Jarre'a, Kraftwerk czy Klausa Schulze oraz polskich wykonawców jak Hertel, Rudź czy Biliński. Całości spotkania towarzyszyć będą animacje kreowane na żywo dzięki możliwościom systemu cyfrowej projekcji.

Druga propozycja to "Księżyc w blasku Pink Floyd" (12, 13, 20, 21 i 26 lutego; wstęp - 16 złotych). Wszyscy miłośnicy psychodelicznego rocka kolejny raz będą mieć okazję spotkania z Pink Floyd w... świetle księżyca. Muzyczna projekcja jest inspirowana jedną z najsłynniejszych płyt zespołu – "The Dark Side Of The Moon". Polega na odtwarzaniu muzyki z albumu w specyficznym klimacie sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium, połączonym z wyświetlaniem na kopule specjalnie stworzonych wizualizacji i animacji.

Bilety na seanse i muzyczne propozycje można kupić on-line lub w kasie planetarium. Możliwa jest także rezerwacja telefoniczna (pod nr tel. 89 650 04 20) lub on-line na stronie internetowej OPiOA. Zarezerwowane bilety należy odebrać najpóźniej na 15 minut przed planowaną godziną wejścia na wydarzenie.

Olsztyńskie planetarium jest kolejną instytucją, która otwiera się na publiczność. Od początku lutego gości przyjmują już także Muzeum Nowoczesności w Tartaku Raphaelsohnów oraz BWA Galeria Sztuki. Cały czas czytelników przyjmują olsztyńskie biblioteki.

Do wznowienia działalności z udziałem publiczności powoli szykują się natomiast Olsztyński Teatr Lalek oraz Galeria Dobro na Starym Mieście.

[strona internetowa planetarium]

Powróć do archiwum
Pogoda
Pochmurnie 0°C
Częściowe zachmurzenie 6°C