Idź do treści strony
09.10.2024 14:37

Podsumowali projekty Erasmus+

Olsztyńskie szkoły chętnie podejmują międzynarodową współpracę. Kolejne takie działania zostały podsumowane w Zespole Szkół Budowlanych.

Wizyty szkół z miast partnerskich, ale także udział w międzynarodowych projektach, jak Erasmus+ nie są nowością dla olsztyńskich dzieci i młodzieży. Uczniowie ZSB brali udział w poprzednim roku szkolnym w dwóch działaniach: "Praktyki, Praca, Przyszłość" oraz "Mistrzowie dobrych praktyk".

"Praktyki. Praca, przyszłość" to projekt, w ramach którego 30 uczniów ZSB (w zawodach technik technologii drewna, geodezji, budownictwa i architektury krajobrazu) wyjechało do Malagi w Hiszpanii i Setubal w Portugalii na praktyki zawodowe u pracodawców. Wszyscy podkreślali fakt podniesienia kompetencji zawodowych, kompetencji miękkich, językowych, rozwoju swoich zainteresowań, ale też możliwości poznania innych kultur, zwiedzania miast, rozkoszowania się słońcem i kuchnią hiszpańsko-portugalską.

Drugi projekt realizowany w ZSB, "Mistrzowie dobrych praktyk", to zadanie, w którym uczestniczyło 20 uczniów i 10 nauczycieli. Uczniowie, w dwóch grupach 10-osobowych, odwiedzili Sewillę, gdzie w hiszpańskich szkołach poznawali zasady nauki tam funkcjonujące, doskonalili język angielski. Projekt zakładał poszerzanie wiedzy ekologicznej, co zostało zrealizowane we współpracy z hiszpańską fundacją OK Planet. Natomiast grupa nauczycieli uczestniczyła w dwóch kursach "Innowacyjne metody w nauczaniu" oraz "Design Thinking w edukacji". Oba kursy wyposażyły ich w narzędzia i techniki potrzebne do identyfikacji problemów, projektowania lekcji dostosowanych do potrzeb uczniów, generowania kreatywnych pomysłów.
 
- Dla uczniów i nauczycieli była to ciekawa przygoda pełna wyzwań, ale też doznań i wrażeń - mówi dyrektorka ZSB, Lidia Nowacka. - Dla uczniów to także krok w dorosłość uczący odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za grupę.

Wartość dofinansowania ze źródeł Narodowej Agencji Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji na oba projekty to łącznie 113,7 tys. euro.

Powróć do archiwum
Pogoda