Idź do treści strony
26.10.2023 13:12

Podsumowali Rok Kopernika

Jeszcze przez ponad dwa miesiące będziemy świętować okrągłą, 550. rocznicę urodzin wielkiego uczonego. Archidiecezja warmińska zorganizowała uroczystą sesję, podczas której były podsumowywane minione wydarzenia.

Związki Mikołaja Kopernika ze stolicą Warmii i Mazur są niepodważalne. Olsztyński zamek przez lata był miejscem jego zamieszkania, w nim pracował nad dziełem swojego życia "O obrotach sfer niebieskich", stworzył swoją słynną tablicę astronomiczną, z murów zamku bronił Olsztyna przed najazdem krzyżackim.

W międzyczasie podróżował zakładając nowe wsie na całej Warmii, na której spędził 40 z 70 lat życia. Olsztyn jest jednym z najważniejszych punktów na przebiegającym przez Warmię i Mazury Szlaku Kopernikowskim.

Uroczysta sesja w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej była doskonałą okazją, by pomówić o tym, co zostało dotychczas zrealizowane. W wydarzeniu wziął udział prezydent Olsztyna.

- Nasze miasto kojarzy się z największymi odkryciami naszego wybitnego astronoma - mówi Piotr Grzymowicz. - Przybył do miasta niemal równo pięć wieków temu. Niedługo później w komnacie olsztyńskiego zamku zaczął spisywać wnioski, do jakich doszedł obserwując niebo. Po dziś pozostaje jednym z nielicznych Polaków o ogólnoświatowej rozpoznawalności.

W stolicy Warmii i Mazur nie zabrakło wydarzeń nawiązujących do Roku Mikołaja Kopernika. Wśród nich m.in. Ogólnopolski Nizinny Zlot Przewodników Turystycznych, Zjazd Miast Partnerskich Olsztyna, Światowy Zjazd Lekarzy Polskich czy Światowy Kongres Kopernikański.

- Przy okazji Roku Kopernika 50-lecie istnienia obchodzi nasze Planetarium - przypomina prezydent Olsztyna. - Wkrótce obiekt otrzyma nową kopułę oraz nowoczesną aparaturę projekcyjną. Poza tym powstanie tam Habitat Księżycowy, czyli rodzaj stałej wystawy interaktywnej imitującej bazę księżycową. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym rozszerzona zostanie oferta kulturalno-edukacyjna. Do tego należy dodać powstającą przy okazji projektu tramwajowego Aleję Kosmonautów, która będzie kolejną atrakcją turystyczną naszego miasta.

Według szacunków w tym roku informacja o związkach Kopernika z Olsztynem i Warmią dotarła do około siedmiu milionów osób.

Powróć do archiwum
Pogoda