Idź do treści strony
07.05.2020 10:10

Posłuchaj powojennego Olsztyna

Grafika promująca słuchowisko

Niezwykłe słuchowisko w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Miejski Ośrodek Kultury przygotował na jutro (piątek, 8 maja) gratkę dla wielbicieli historii i zainteresowanych dziejami naszego miasta.

Przeszłość Olsztyna naznaczona jest nagłymi, nierzadko szokującymi, niespotykanymi zwrotami. Jednym z ostatnich, ciągle żywym, był ten sprzed 7,5 dekady - ze stycznia 1945 roku. I właśnie tamte czasy przypomni słuchowisko "Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta".

Choć przez obecną stolicę Warmii i Mazur drugowojenny front nie przeszedł, to i tak ucierpiała ona wyjątkowo. Pewnie dlatego, że była dla Niemców zbyt polska, a dla Rosjan - zbyt niemiecka. Miasto zniszczone, według szacunków, w 40 procentach - to najbardziej wrywający się w pamięć obraz, jaki powstał w owych dniach. Ale to tylko jedna z wielu płaszczyzn wydarzeń z początku 1945 roku.

-Od grozy rabunków i gwałtów po prozę przydziałów mieszkaniowych i niedoborów chleba, taka była codzienność powojennego Olsztyna - przypomina dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Sieniewicz. - Kanwą słuchowiska są teksty źródłowe z epoki, oficjalne komunikaty, raporty, obwieszczenia, protokoły. O szczególnym charakterze słuchowiska przesądza również udział w nim bezpośredniego, naocznego świadka tamtych dni, który zgodził się podzielić swoimi wspomnieniami z tamtych niełatwych czasów.

Przybliżą je związani z Olsztynem dziennikarze: Joanna Wilengowska, Robert Lesiński, Ewa Zdrojkowska, Norbert Kaczan, Maciej Nowakowski, Piotr Szauer, Marek Barański i Agnieszka Lipczyńska.

Premiera słuchowiska "Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta" w piątek (8 maja) o 17:00. Zostanie opublikowane na profilu Facebookowym Miejskiego Ośrodka Kultury, a także na stronie internetowej i w kanale Youtube. Słuchowisko podzielone będzie na trzy części. Kolejne będą publikowane w piątki - 15 i 22 maja.

Powróć do archiwum
Pogoda