Idź do treści strony
23.04.2020 12:22

Profil Zaufany - zdalne załatwianie spraw urzędowych

Widok portalu eDeklaracje

Nie trzeba przychodzić do urzędu, żeby załatwić sporą część formalności. Podstawą jest założenie Profilu Zaufanego, co można zrobić m.in. dzięki bankowości internetowej.

Ograniczenie bezpośredniej obsługi w urzędach do niezbędnych spraw przeniosło mnóstwo działań do Internetu. Ogromnym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub portali przygotowanych przez Urząd Miasta: e-Deklaracje lub Elektroniczne Płatności Olsztyna (EPO).

Aby skorzystać z ułatwień oferowanych przez te platformy, wystarczy mieć Profil Zaufany. W obecnej sytuacji najłatwiej założyć go poprzez bankowość elektroniczną. W tym momencie taką usługę proponuje 10 instytucji. Co ważne - w przypadku skorzystania z tej formy rejestracji, nie ma konieczności potwierdzania tożsamości w jednym z wyznaczonych do tego punktów (np. w urzędzie).

Pojawiła się także możliwość utworzenia tymczasowego profilu zaufanego. To ułatwienie wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Nie trzeba bowiem po założeniu konta w portalu Profil Zaufany wybierać się do jednego z punktów potwierdzających profil, a wystarczy spotkanie z urzędnikiem online.

[informacje o tymczasowym profilu zaufanym] [złóż wniosek o tymczasowy profil zaufany]

Jak się okazuje, olsztynianie znacznie częściej korzystają teraz z rozwiązań elektronicznych. Liczba wniosków i dokumentów, jakie rejestrujemy w tej formie jest coraz większa.

- W marcu poprzedniego roku do Urzędu Miasta Olsztyna za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynęło 816 dokumentów, natomiast w marcu tego roku było ich już 1885 - wyjaśnia Bogusława Trepanowska z Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna. - W trzech pierwszych tygodniach kwietnia poprzez ePUAP tych dokumentów było 1654, a kolejnych 77 poprzez nasze e-Deklaracje. Łącznie daje nam to 1731 dokumentów złożonych drogą elektroniczną.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to platforma służąca do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z różnymi urzędami. Ułatwia korzystanie z usług publicznych dostępnych online.

E-Deklaracje to system służący do wnoszenia podań, składania deklaracji podatkowych oraz doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych do organu podatkowego, w tym przypadku Urzędu Miasta Olsztyna.

Elektroniczne Płatności Olsztyna (EPO) to portal umożliwiający wyświetlenie informacji o bieżących zobowiązaniach na rzecz Urzędu Miasta w zakresie podatków lokalnych, gospodarki nieruchomościami oraz mandatów Straży Miejskiej i ze Strefy Płatnego Parkowania.

Powróć do archiwum
Pogoda