Idź do treści strony
19.08.2022 14:09

Przejdzie Olsztyński Marsz Równości - będą zmiany komunikacyjne

Korowy marsz wraca na ulice stolicy Warmii i Mazur po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Kierowcy oraz pasażerowie komunikacji zbiorowej mogą spodziewać się zmian w trakcie sobotniego (20 sierpnia) wydarzenia.

Barwne parady od lat są jednym z elementów starań środowisk lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych czy queer o akceptację. To sposób na wyrażenie poparcia dla praw mniejszości oraz sprzeciwu wobec dyskryminacji.

- To możliwość bycia słyszalnym dla osób, które codziennie doświadczają dyskryminacji i wykluczenia w Polsce - mówią organizatorzy z Olsztyńskiego Marku Równości.

W stolicy Warmii i Mazur odbędzie się już drugie tego typu wydarzenie. Wielobarwny pochód zaznaczy swoją obecność m.in. w Śródmieściu oraz na Starym Mieście. Oficjalny początek imprezy w sobotnie (20 sierpnia) południe na Placu Pułaskiego, choć już od 11:00 będą tam rozstawione stoiska partnerów wydarzenia.

Parada równości rozpocznie się w południe przemówieniami zaproszonych gości:
- Emilia Bartkowska-Młynek w imieniu organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości opowie o idei Marszu Równości i haśle "Jesteśmy jednością";
- Oskar Wiśniewski przedstawi swoją perspektywę, osoby głuchej i geja w Polsce;
- Linus Lewandowski z Homokomando powie, dlaczego widoczność osób LGBTQIA+ jest ważna;
- Julita Kacprowicz ze Stowarzyszenia "My, rodzice" opowie o perspektywie rodzica osoby LGBTQIA+;
- Piotr Jankowski ze Stowarzyszenia Tolerado i Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+ w Polsce.

Po tej części parada ruszy ulicami Olsztyna: z pl. Pułaskiego przez Kopernika, Piłsudskiego, Pieniężnego, Szrajbera, Mochnackiego, Prostą na Stare Miasto. Od 9:00 do ok. 12:30 zostanie zamknięty dla ruchu komunikacji miejskiej pl. Pułaskiego.

- W przypadku braku możliwości przejazdu ulicami, którymi będzie wieść parada, autobusy będą kierowane na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi, równoległymi ciągami - informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Szczegółowe informacje o planowanych objazdach są na stronie ZDZiT.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli Komisja Europejska oraz Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, a partnerem jest Miejski Ośrodek Kultury.

[Olsztyński Marsz Równości - objazdy komunikacji miejskiej]

Powróć do archiwum
Pogoda