Przystanki po dezynfekcji
Niemal 300 przystankowych wiat oraz ich najbliższe otoczenie zostało spryskane specjalnym płynem bakterio- i wirusobójczym. Przedsięwzięcie było realizowane w nocy ze środy na czwartek (22/23 kwietnia).
Zapewnienie jak największego bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom - to w dobie pandemii priorytet. Jednym z elementów jest dezynfekcja miejsc i urządzeń, z którymi może mieć styczność wiele osób.
Mimo obostrzeń związanych z przemieszczaniem się, część mieszkańców musi korzystać z transportu zbiorowego, choćby w dojazdach do pracy. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu kolejny raz przeprowadził akcję, której celem było zdezynfekowanie przystanków. Niedawno wiaty, głównie w pobliżu szpitali, były czyszczone przy pomocy detergentów.
- Zleciliśmy specjalistom dezynfekcję środkiem bakterio- i wirusobójczym - informuje Michał Koronowski ze ZDZiT w Olsztynie. - Preparat wykorzystywany przez zewnętrzną firmę ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Łącznie do odkażenia zaplanowaliśmy 293 wiaty w całym mieście.
Codziennie dezynfekowane są autobusy i tramwaje - poręcze, oparcia foteli, kasowniki oraz przeszło 200 biletomatów mobilnych zamontowanych w pojazdach. Trzy razy w tygodniu dotyczy to także biletomatów stacjonarnych. Natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dodatkowo ozonuje wnętrza pojazdów.
Zgodnie z obecnymi zaleceniami pojazdami komunikacji zbiorowej może podróżować liczba osób odpowiadająca połowie dostępnych miejsc siedzących. To sprawia, że do realizacji kursów o największym zainteresowaniu niezbędne jest wysyłanie autobusów przegubowych lub wprowadzanie kursów bisowych. Tak jest na przykład na linii 131 do Indykpolu, gdzie w jednym kursie jedzie sześć autobusów przegubowych.
- Od początku pandemii utrzymujemy rozkład jazdy, jak w dni robocze w trakcie roku szkolnego - przypomina Maciej Rosiński z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. - Inne miasta w Polsce wprowadzały różne ograniczenia, np. w postaci sobotnich rozkładów jazdy, co skutkowało przepełnieniem pojazdów i negatywnymi opiniami pasażerów.
Ograniczenie częstotliwości kursów dotyczyło jedynie linii nr 309 łączącej Jakubowo z Kortowem. Poza tym zawieszone zostały autobusy dowozowe do tramwajów (202 i 204). W przypadku każdego z tych połączeń jest możliwość skorzystania z innych linii na takiej samej trasie przejazdu.
Powróć do archiwum