Idź do treści strony
07.12.2011 13:49

Romantyczne waltornie

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na koncert symfoniczny pt. „Romantyczne waltornie”, który odbędzie się w piątek, 9 grudnia o godzinie 19:00. Bilety 30zł.


Przed olsztyńską publicznością wystąpią:
- Toruński Kwartet Waltorniowy w składzie: Robert Józefowicz, Andrzej Sekuła, Janusz Stanecki, Michał Szczerba,
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Muzyków podczas koncertu poprowadzi dyrygent Maciej Żółtowski, a słowo o muzyce przed koncertem wygłosi Janusz Ciepliński.
w programie koncertu:

- Franz Schubert – Uwertura „Die Zauberharfe” D 644,
- Heinrich Hübler – Konzertstück na 4 rogi i orkiestrę,
- Antonin Dvořák – V Symfonia F-dur.

Kwartet Waltorniowy z Torunia w występuje od 2007 r. w składzie: Robert Józefowicz, Andrzej Sekuła, Janusz Stanecki i Michał Szczerba. Waltorniści są etatowymi muzykami - solistami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz absolwentami i studentami akademii muzycznych: w Bydgoszczy (R. Józefowicz i J. Stanecki), w Gdańsku  (M. Szczerba), a także Hochschule für Musik w Weimarze i Saarbrücken (A. Sekuła).

Na stałe współpracują z wieloma orkiestrami symfonicznymi i operowymi. Uczestniczyli w sesjach nagraniowych, m.in. w Polsce, Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i in. Wielokrotnie brali udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, z ważniejszych krajowych: m.in. „Toruń. Muzyka i Architektura“, „Probaltica“, „Musica Antiqua  Europae Orientalis“,„Wagner Festiwal“ w Sopocie.

Maciej Żółtowski urodził się w 1971 roku w Warszawie. Kompozytor i dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem w 1996 roku kompozycję w klasie Mariana Borkowskiego oraz w 1997 roku dyrygenturę w klasie Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie. Swój kunszt dyrygencki doskonalił pod kierunkiem Zoltana Pesko w latach 2000-2002 i Jurija Simonowa od 2003-2008 roku.

Współpracuje z orkiestrami krajowymi oraz z wieloma zagranicznymi filharmoniami. Dokonał kilkunastu nagrań muzyki filmowej oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

W swojej twórczości Maciej Żółtowski wykorzystuje często doświadczenia pozaeuropejskich kultur muzycznych oraz orientalne instrumentarium. Jego utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Białymstoku, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Europe - Asia” w Kazaniu w Tatarstanie, „Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki” w Odessie, „Sound Ways” w St. Petersburgu, Composium 1999 w Tokio i Światowe Dni Muzyki 2002 w Hongkongu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda. W 1997 przebywał w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf w Niemczech, jako stypendysta fundacji Stiftung Kulturfonds. W 2000 roku otrzymał stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC. W 1995 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra”. Maciej Żółtowski jest także finalistą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Next Millenium” im. Toru Takemitsu w Tokio w 1999.

W latach 1996-2004 Maciej Żółtowski był pedagogiem Akademii Muzycznej w Warszawie.  Od 1994 do 1996 był Przewodniczącym Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich W latach1995-2000 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego, a 2001-2003 Prezesa Jeunesses Musicales de Pologne. Od 2010 r. jest Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W okresie 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Cyprus State Orchestra.

Maciej Żółtowski pełni obecnie funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Powróć do archiwum
Pogoda