Idź do treści strony
08.04.2016 14:44

Rowerowi goście zachwyceni Olsztynem

Uczestnicy rowerowego zjazdu w Olsztynie podczas podróży wzdłuż Łyny. Na pierwszym planie grupa rowerzystów, w tle Łyna, wokół las.

Udane spotkanie rowerzystów z trzech krajów odbyło się w stolicy regionu. To drugi zjazd przy okazji Rowerowego Laboratorium.

Po litewskiej Kłajpedzie, międzynarodowy projekt badawczy BikeLab zawitał do Olsztyna. Zanim dotrze do szwedzkiego Växjö, była okazja do zapoznania uczestników z rozwiązaniami zastosowanymi w stolicy Warmii i Mazur.

Wizyta w Olsztynie składała się z kilku warsztatowych sesji roboczych i prezentacji oraz bardzo istotnej części praktycznej polegającej na kilkugodzinnym przejeździe przez niemal całe miasto w poszukiwaniu atutów i słabości olsztyńskiej sieci dróg rowerowych. Na trasie wycieczki znalazły się lokalne perełki infrastrukturalne w postaci atrakcyjnie zagospodarowanych brzegów jeziora Ukiel albo długie kilometry asfaltowych ścieżek powstałych wspólnie z budową linii tramwajowej.

Nie unikano także odwiedzenia i omówienia utrudnień istniejących na najważniejszych trasach, czyli braku przejazdów dla rowerzystów i nieprzyjaznych programów sygnalizacji świetlnych. Uczestnicy przejechali także fragmentem projektowanej Łynostrady oraz zapoznali się ze specyfiką Parku Centralnego i Parku Podzamcze.

- Nasi goście byli bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, czego doświadczyli podczas przejazdu przez Olsztyn- mówi oficer rowerowy, Mirosław Arczak. – Ich zdaniem nasze miasto oglądane z perspektywy rowerowego siodełka już teraz wydaje się atrakcyjne dla mieszkańców oraz gotowe na przyjęcie turystów na rowerach. Najważniejszą obecnie kwestią, wymagającą szczególnej uwagi, jest właściwa promocja jazdy na rowerze wśród różnych grup mieszkańców, na przykład dzieci i młodzieży, studentów, seniorów. Zaletami roweru, które powinniśmy szczególnie akcentować jest szybkość przemieszczania się po mieście, korzyści ekonomiczne, a także pozytywny wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

Gospodarze dwudniowego (5-6 kwietnia) spotkania podobne głosy usłyszeli podczas lokalnej dyskusji, poprzedzającej przyjazd gości ze Szwecji i z Litwy.

- Bardzo podobne wnioski przedstawili mieszkańcy Olsztyna, którzy wzięli udział w Debacie Miejskiej "Rowerowy Olsztyn 2020"- informuje Dorota d'Aystetten. - Zmiana mentalności wśród określonych grup olsztynian wydaje się teraz podstawową potrzebą, a projekt BikeLab jest szansą na wypracowanie modelowych rozwiązań w tym zakresie.

Collin Hale, pomysłodawca i lider projektu, wskazuje atuty Olsztyna, które pojawiły się podczas podsumowania pobytu.

- Mocną stroną Waszego miasta jest struktura podejmowania "rowerowych" decyzji, w której ważnym głosem jest Oficer Rowerowy - przyznaje Hale. - Wyraźnie widać też aktywność i odwagę lokalnych władz, które zdecydowały o powrocie do komunikacji tramwajowej.

Następnym etapem jest wizyta wszystkich uczestników w szwedzkim Växjö zaplanowana na początek maja. Później wyzwaniem będzie znalezienie źródeł finansowania priorytetów wskazanych podczas dotychczasowych prac. 

Projekt tworzy 13-osobowa grupa specjalistów i entuzjastów kultury rowerowej oraz przedstawiciele lokalnych samorządów z trzech partnerskich miast. W skład olsztyńskiej delegacji wchodzą: Mirosław Arczak (oficer rowerowy Urzędu Miasta Olsztyna), Dorota d`Aystetten (asystentka Prezydenta Olsztyna ds. specjalnych projektów społecznych), Marian Jurak (prezes Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie), Milan Rzepkowski (reprezentuje Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, brał udział w tworzeniu trasy Green Velo).

Głównym celem projektu jest poszukiwanie sposobów skutecznego propagowania jazdy na rowerze w oparciu o trzy partnerskie miasta, a następnie propagowanie najlepszych pomysłów w całym rejonie Morza Bałtyckiego.

Dzięki międzynarodowemu porozumieniu Olsztyna, Kłajpedy i Växjö z Uniwersytetem Linneusza,   organizacją Macken ze Szwecji i Du Ratai z Litwy projekt uzyskał finansowanie Instytutu Szwedzkiego, który w całości pokrywa koszty uczestnictwa wszystkich delegacji.

Powróć do archiwum
Pogoda