Ruszają prace nad wschodnim wariantem obwodnicy
Prezydent Olsztyna spotkał się we wtorek (23 lipca) z przedstawicielami gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, a jednocześnie członkami Związku ZIT MOF Olsztyna. (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). W spotkaniu wzięli udział m.in.: Grzegorz Matłoka - burmistrz Barczewa, Daniel Zadworny - wójt Dywit, Jan Kasprowicz - wójt Gietrzwałdu, Jacek Jatkiewicz - wójt Jonkowa, Teresa Chrostowska - wójt Purdy, Michał Kontraktowicz - wójt Stawigudy, Justyna Sarna-Pezowicz - zastępczyni prezydenta Olsztyna.
Spotkanie było okazją, aby porozmawiać o możliwościach oraz wyzwaniach stojących przez naszym Związkiem ZIT w najbliższych latach. Jedną z najważniejszych poruszanych kwestii były tematy infrastrukturalne i wspólne inwestycje gmin, w tym zagadnienie obwodnicy północnej Olsztyna i jej przebiegu w wariancie wschodnim i zachodnim.
Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk podkreślił strategiczne znaczenie dla stolicy regionu wariantu wschodniego przebiegu obwodnicy i zadeklarował dalsze prace na jej realizacją, m.in. poprzez wskazanie przez samą Gminę Dywity proponowanego korytarza wschodniego. Zaproponował konieczność spojrzenia na koncepcje obwodnicy wschodniej, zachodniej i al. Wojska Polskiego jako na całość pewnego układu komunikacyjnego, nie tylko z perspektywy jednej gminy. Zadeklarował również, że żaden z proponowanych wariantów nie będzie przebiegać przez Las Miejski.
Zaznaczył, że koszty inwestycji ponosi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I to ona uzgadnia przebieg obwodnicy. Wobec trudnej sytuacji finansowej blokowanie zachodniego przebiegu obwodnicy północnej sprawiłoby, że inwestycja nie zostanie zrealizowana. Wobec zaistniałej sytuacji bardzo ważne jest osiągnięcie porozumienia w tej sprawie z gminą Dywity, uwzględniając ważny interes społeczny całego regionu.
Inny tematami poruszanymi na spotkaniu były: gospodarka komunalna, edukacja oraz współpraca Olsztyna i gmin ościennych w tym zakresie.
Powróć do archiwum