Spotkanie autorskie Iwony Anny NDiaye
Wydawnictwo "Portret" oraz kawoksięgarnia Tajemnica Poliszynela serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie Iwony Anny NDiaye z okazji wydania książki "O pamięci w literaturze rosyjskiej. Rozmowy najważniejsze". Spotkanie odbędzie się 30 marca o godz. 18 w Tajemnicy Poliszynela. Rozmowę z Autorką poprowadzi Grzegorz Ojcewicz. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.
Iwona Anna NDiaye „O pamięci w literaturze rosyjskiej. Rozmowy najważniejsze”, Wyd. Portret, Olsztyn 2012.
Idea książki zrodziła się z potrzeby zdefiniowania kategorii „pamięci” w literaturze rosyjskiej. Swoje przemyślenia na ten temat postanowiłam skonfrontować z opiniami specjalistów w swoich dziedzinach. Zaproszenie do rozmowy przyjęli: tłumacz, poeta i publicysta Jerzy Czech, krytyczka literacka Bernadetta Darska, filolożka i literaturoznawczyni Tatiana Marczenko, literaturoznawca i tłumacz Grzegorz Ojcewicz, politolog i socjolog Manfred Sapper, kulturoznawca, literaturoznawca i rosjoznawca Lucjan Suchanek, literaturoznawca i pisarz Aleksiej Warłamow. Wyrażane przez nich poglądy, i niejednokrotnie odmienne od mojego ożywcze spojrzenie na literaturę, pozwoliły rozszerzyć wąskie ramy tradycyjnej analizy krytycznoliterackiej o kontekst historyczny, socjologiczny i kulturowy.
Iwona Anna NDiaye
Iwona Anna NDiaye (ur. 1966, w Żyrardowie) – literaturoznawczyni i tłumaczka, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Komisji Emigrantologii Słowian Komitetu Słowianoznawstwa PAN, zespołu redakcyjnego czasopisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura” oraz Rady Redakcyjnej serii naukowej „Olsztyńskie Studia Afrykanistyczne”. Współredaktorka serii wydawniczych: „Luminarze Rosyjskiej Emigracji”,
„Teoria i Praktyka Przekładu”, „Słowo i Obraz w Rosyjskiej Poezji Wizualnej”. Autorka publikacji z zakresu rosyjskiej literatury emigracyjnej, poezji rosyjskiej, literatury genderowej, najnowszych zjawisk literatury i kultury afrykańskiej oraz teorii i praktyki przekładu literackiego i specjalistycznego. Opublikowała m.in.: monografie „Gorzkie gody”… Publicystyczna i literacka działalność Dymitra Fiłosofowa na emigracji (1999) oraz Hipertrofia tęsknoty za utraconym domem w poezji emigrantów rosyjskich „pierwszej fali” (2009); antologię Poetycka Atlantyda. Antologia liryki kobiecej „pierwszej fali” rosyjskiej emigracji (2006).
Patronat medialny: „artPapier”, Radio UWM FM.
"Portret": www.portret.org.pl
Zobacz też: "A to książka właśnie!" - www.bernadettadarska.blog.onet.pl
Kortowskie Spotkania z Literaturą: www.kortowskiespotkaniazliteratura.blogspot.com
Patronat medialny: „artPapier”, Radio UWM FM.
"Portret": www.portret.org.pl