Sprawozdanie z Horyzontu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, realizujący w 2011 roku IV edycję projektu systemowego „Nowy Horyzont”, objął wsparciem 589 osób (326 kobiet i 263 mężczyzn), w tym 146 osób niepełnosprawnych. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Cel główny projektu zakładał zwiększenie kompetencji społecznych i zawodowych mieszkańców Olsztyna zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez wzmocnienie ich zdolności do prawidłowego funkcjonowania i pełnienia ról społecznych oraz podjęcia zatrudnienia.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu systemowego „Nowy Horyzont” były osoby korzystające z pomocy społecznej będące w wieku aktywności zawodowej, w tym m.in. osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo, zatrudnione – o niskich dochodach, niepełnosprawne, opiekunowie zastępczy, rodzice samotnie wychowujący dzieci, rodzice o niskich umiejętnościach opiekuńczych i wychowawczych, młodzież w wieku lat 15-24, wychowankowie rodzin zastępczych, osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz osoby powyżej 50 roku życia.
W zależności od potrzeb, predyspozycji, kwalifikacji oraz planów kariery zawodowej uczestnikom zaoferowano i dobrano pomoc w ramach projektu „Nowy Horyzont”. Każdy z beneficjentów objęty został wsparciem z zakresu aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej.
Większość beneficjentów ostatecznych realizowało działania zaplanowane na podstawie zawartych kontraktów socjalnych (400 osób) oraz 189 osób deklaracje uczestnictwa w Programach Aktywności Lokalnej.
Do końca roku 2011 na rzecz uczestników projektu zrealizowano:
- Kurs „a b c” przedsiębiorczości z wyjazdowymi warsztatami integracyjnymi;
- Kursy języka angielskiego na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym;
- Spotkania rodzin potrzebujących z asystentami;
- Wyjazdowy blok hotelarski, na którym zrealizowano kursy: kucharza, kelnera, barmana, pokojowej;
- Warsztaty z zakresu reintegracji zawodowej i społecznej w CIS i KIS;
- Kursy prawa jazdy kategorii: B, kategorii C wraz z uprawnieniami przewozu rzeczy oraz kategorii D wraz z uprawnieniami przewozu osób;
- Kurs z zakresu kosmetyki i wizażu oraz kurs stylizacji paznokci połączone z integracyjnymi warsztatami wyjazdowymi;
- Kurs magazyniera z obsługą kas fiskalnych i programu magazynowego;
- Kurs opiekuna osoby niepełnosprawnej niezdolnej do samodzielnej egzystencji;
- Kurs kucharza małej gastronomii dla osób niepełnosprawnych;
- Kurs obsługi komputera i kas fiskalnych dla osób niepełnosprawnych;
- Warsztaty integracyjno-wyjazdowe dla młodzieży niepełnosprawnej;
- Kurs operatora wózków jezdniowych;
- Kurs obsługi komputera dla osób powyżej 50 roku życia połączony z integracyjnymi warsztatami wyjazdowymi;
- Warsztaty dla rodzin zastępczych;
- Zajęcia dla młodzieży opuszczającej olsztyńskie placówki opiekuńczo-wychowawcze, w tym domy dziecka;
- Warsztaty wyjazdowe dla rodzin potrzebujących wsparcia „Praca z rodziną”;
- Zajęcia w ramach programu profilaktyki „Wychowujmy razem” na rzecz dzieci i młodzieży z ośrodka wsparcia przy ulicy Rzepakowej;
- Warsztaty integracyjno-sportowe dla młodzieży;
- Kurs kroju i szycia dla kreatywnej młodzieży;
- Warsztaty taneczne dla młodzieży;
- Kurs technologa robót wykończeniowych;
- Kurs teleinformatyczny;
- Zajęcia z trenerami pracy dla osób niepełnosprawnych;
- Kurs żeglarski dla młodzieży;
Projekt systemowy „Nowy Horyzont” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pozwolił wielu uczestnikom podwyższyć swoje kompetencje zawodowe i społeczne. Dzięki udziałowi w warsztatach i zajęciach realizowanych w ramach Projektu uczestnicy mieli możliwość wyrównywania swoich deficytów, nabywania umiejętności niezbędnych do poszukiwania zatrudnienia, zwiększenia swojej motywacji do podejmowanych działań, a także odbywania badań profilaktycznych. Niektórzy Beneficjenci Ostateczni po zakończeniu udziału w Projekcie podjęli zatrudnienie, co przyczyniło się do uzyskania przez nich niezależności ekonomicznej i życiowej.
Powróć do archiwum