Idź do treści strony
07.09.2011 15:15

Trzeci wymiar w Planetarium

W Olsztyńskim Planetarium, już niebawem zostanie zainstalowany system Definiti 4K firmy SkySkan. Jest to cyfrowy system projekcyjny typu fulldome, który otworzy przed oczami widzów niczym nieograniczony, obejmujący całą kopułę obraz tworzący wrażenie zanurzenia w prezentowanej scenie. Umowę na realizację systemu Fulldome podpisał dziś Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i Glenn Harwell Smith Dyrektor Generalny Sky-Skan Europe GmbH.  

Fulldome to termin stosowany przez planetaria na całym świecie do określenia systemu wyświetlania obrazów lub projekcji wideo na ekranie w kształcie połowy sfery. To nowe środowisko medialne umożliwia nawigację w trzech wymiarach w czasie rzeczywistym. Ruchomy obraz wypełniający całą kopułę może być generowany w czasie rzeczywistym przez prowadzącego pokaz lub odtworzony z wcześniej przygotowanych materiałów audiowizualnych, na które składają się animacje komputerowe, obrazy zarejestrowane kamerą wideo i grafika.  

Obraz, składający się z 12 tysięcy pikseli, generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory, tworzące jednolity bez widocznych połączeń obraz w dużej rozdzielczości. System pozwala na wyświetlenie ruchomego obrazu generowanego w czasie rzeczywistym albo odtworzenie przygotowanego wcześniej programu zapisanego na twardym dysku.  

Dodatkowo system Definiti będzie zintegrowany z  urządzeniami i instalacjami wykorzystywanymi dotychczas podczas pokazów astronomicznych tj. projektorem gwiazdowym i systemem nagłośnienia. Jego instalacja wprowadzi zupełnie nową jakość w możliwościach prezentacyjnych Planetarium od czasu jego otwarcia przed prawie 40 laty. Ten nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny (który w Polsce, oprócz naszej placówki,  posiada tylko Centrum Nauki Kopernik ) pozwoli Olsztyńskiemu Planetarium kontynuować swoją misję popularyzacji astronomii w sposób zdecydowanie atrakcyjniejszy, zdobywający nowego widza.

Dotychczasowa , mechaniczno – optyczna, aparatura planetarium pozwalała jedynie na wyświetlenie widoku nocnego nieba takim, jakim możemy zobaczyć  z powierzchni  Ziemi. System Fulldome umożliwia wyświetlanie bardzo realistycznego obrazu nieba z uwzględnieniem efektów atmosferycznych: chmur, zórz polarnych czy tęczy. Pozwala widzowi  na opuszczenie Ziemi i odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której  obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna lub wyląduje na Tytanie. Widz będzie mógł wybrać się jeszcze dalej i zobaczyć obraz nieba widoczny z planet krążących wokół innych gwiazd naszej Galaktyki, odwiedzić okolice pulsara i czarnej dziury albo być świadkiem pierwszych chwil istnienia Wszechświata.  

System ten, zawsze dając widzom niezwykłe poczucie przebywania w samym środku akcji, pozwoli na poszerzenie oferty o prezentacje dotyczące zagadnień z zakresu chemii, biologii,  historii czy  geografii.  

Termin realizacji umowy – 100 dni od dnia podpisania umowy

Wartość – 2 238 600,00 zł

Projekt ten realizowany jest w ramach Modernizacji Olsztyńskiego Planetarium wraz z zakupem wyposażenia multimedialnego

Projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013

Oś priorytetowa 2 – Turystyka

Działanie: 2.1 – Wzrost potencjału turystycznego

Poddziałanie 2.1.6 – Infrastruktura kultury  

 

Powróć do archiwum
Pogoda