Idź do treści strony
30.05.2012 08:20

Twórczość Izabelli Janiszewskiej-Obarek

plakat ultramarynowy sens

„Ultramarynowy sens. Nawet niebo nie zawsze bywa niebieskie” to tytuł wystawy rysunku i malarstwa Izabelli Janiszewskiej-Obarek w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w piątek 1 czerwca o godz. 18.00.

 

Izabella Janiszewska-Obarek
Artysta - malarz, rysownik. Urodzona w Kołobrzegu. Studia artystyczne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (1977); aneks z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Doktorat i habilitacja w ASP w Warszawie.


Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych (Polska, Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, Watykan). Udział w 67 wystawach w kraju i za granicą.

 

O twórczości Izabelli Janiszewskiej-Obarek:
W dążeniu do osiągnięcia organicznej jedności rysunku artystka buduje kompozycje o nadrealnym klimacie, odznaczające się bogactwem inwencji oraz siłą ekspresji. Niebo to nie tylko część pejzażu, ale obszar kontemplacji, duchowych fascynacji, religijnych przeżyć i uniesień.
prof. Eugeniusza Delekty


Metaforyczny świat autorki budowany jest w poetyckiej aurze, gdzie światło pojawia się jak rozbłysk w ciemności, czeluści, co ma swoje nowe ukryte życie, swój ruch. Ta relacja zapisu kształtu, balansująca pomiędzy formą abstrakcyjną a realną, to szczególna granica, gdzie nie można do końca ustawić ostrości.
Rozpięci między niebem i ziemią, w pracach Janiszewskiej Obarek spotykamy. Jej analityczne przemyślenia nad formą i ekspresją. W obszarze podświadomości. Jej abstrakcyjne masy-formy, wsysają nas pomiędzy symboliczne byty. Nasze przemijanie, biologię, gdy nasz czas w pogoni życia każe zbliżać się do wiecznych wartości.

prof. Andrzej Banachowicz

 

www.mok.olsztyn.pl

Powróć do archiwum
Pogoda