Idź do treści strony
22.08.2022 13:26

Ukraińska niepodległość w Olsztynie

Jest jednym z najważniejszych, ukraińskich świąt. Dzień Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia) może być jednocześnie doskonałą okazję, by poznać kulturę i obyczaje naszego wschodniego sąsiada.

Od pół roku, od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie ustaje pomoc płynąca od olsztynian w kierunku tego kraju i jego mieszkańców. To nie tylko wsparcie materialne wysyłane w tamtym kierunku lub udzielane na miejscu, ale też działania, dzięki którym nasi goście mogą czuć się w Olsztynie jak najbardziej komfortowo.

Nie brakuje też działań ze strony przyjezdnych, którzy chcą jak najlepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale jednocześnie zrewanżować się za pomoc oraz opowiedzieć jak najwięcej o swoim kraju. Najbliższą okazją ku temu, by poznać się jeszcze lepiej będzie Dzień Niepodległości Ukrainy.

Wydarzenie upamiętnia uchwalenie Deklaracji Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku. Ten dzień jest uważany za datę powstania obecnej Ukrainy.

I właśnie już w najbliższą środę świętowanie tamtego wydarzenia odbędzie się także w Olsztynie. Wszystko za sprawą wspólnoty Dwa Skrzydła. W programie m.in. występy uczestników z Dwóch Skrzydeł oraz zaproszonych gości, warsztaty tworzenia pisanek, haftu, kiermasz ukraińskiej żywności, wystawa reprodukcji obrazów ukraińskich artystów czy wystawa fotograficzna "Olsztyn oczami dzieci".

W tych i jeszcze większej liczbie atrakcji będzie można wziąć udział 24 sierpnia w Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały w godzinach od 17:00 do 21:00.

Wydarzenia związane z Dniem Niepodległości Ukrainy będą odbywać się także w innych polskich miastach, m.in w Poznaniu i we Wrocławiu.

Teraz w Olsztynie, tylko w zorganizowanych obiektach, przebywa niemal 1,1 tys. uchodźców z Ukrainy.

[Facebookowy profil wpólnoty Dwa Skrzydła]

Powróć do archiwum
Pogoda